Vysavač na čištění koberců

Tepovací vysavač na koberce i čalounění.

ca. 4 300 CZK
ca. 900 CZK
ca. 5 000 CZK
ca. 24 100 CZK
ca. 8 800 CZK

Jak vybrat vysavač na čištění koberců

 • Vysavač pod tlakem vstřikuje vodu do koberce a následně vodu i s nečistotami vysaje – tepování.
 • Při výběru takového přístroje se rozhodujte podle velikosti čištěné plochy, uvědomte si, co všechno chcete čisti t (koberce, čalounění) a stanovte si cenový limit.
 • Dále nezapomeňte sledovat:
 • výkon přístroje,
 • velikost nádržky jak na čistou, tak i na špinavou vodu,
 • hlučnost,
 • funkce,
 • příslušenství.

Princip

Na první pohled se moc neliší od běžného vysavače, který doma máte. Jediným rozdílem, který zřejmým na první pohled je odlišný tvar hubice. Jádro pudla se ale skrývá uvnitř. Zde se nacházejí dvě nádržky. Jedna na čistou vodu (+saponát) a druhá na znečištěnou vodu.

 • Při tepování se voda se speciálním čisticím přípravkem pod tlakem vstřikuje do koberce či čalounění. Během tepování jsou nečistoty oddělovány pomocí separátoru, jenž navíc zabraňuje úniku alergenů. Následně je voda pomocí speciální hubice vysátá i s rozpuštěnými nečistotami.
Mokro-suché čištění
Kärcher SE 4001 1.081-130.0
 • Vysavač na čištění koberců ale nemusí nutně vypadat jako klasický vysavač. Při výběru narazíte i na tyčovou variantu tohoto přístroje.

Víte, že…?

Vysavač na čištění koberců využijete také na tepování čalounění a matrací. Dokáže odstranit nejen srst domácích mazlíčků, ale také tekutiny, které běžným čištěním nejdou snadno odstranit.

Sací výkon a příkon

U čističů koberců bývá výkon zapsán v technických parametrech. Čím vyšší výkon, tím je výkonnější motor a efektivnější čištění. Někdy výrobce neudává výkon a místo něho udává příkon.

Dostupný
Orion TEKO 1

Příkon

Narazíte-li na informaci o příkonu, existuje jednoduchý přepočet na výkon.

 • Sací výkon je 1/3 až 1/5 hodnoty příkonu. Maximální příkon dosahuje hodnot 2000-2200W.
 • Ideální je, pokud lze výkon na přístroji regulovat v závislosti na tom, na jakém povrchu se budete s vysavačem pohybovat.

Objem nádržek

Jak bylo řečeno výše, vysavač na čištění koberců obsahuje nádržky dvě. Na čistou vodu a na špinavou vodu, která funguje jako sběrna nečistot. S objemem nádržek přímo souvisí i velikost čištěné plochy. Samozřejmě, nebude-li Vám na čištěnou plochu objem nádržek stačit, určitě není problém chybějící vodu dolít nebo přebytečnou vylít.

Multifunkční
SYSTEMAT AQUADOM

Pro představu uvádíme tři rozměry uklízené plochy:

Velikost plochy Objem nádrže
Do 50 m2 Do 2 litrů
Od 50 m2do 150 m2 Ideální jsou nádoby od 3 do 4 litrů
Nad 150 m2 Objem 4 litry a více

Hlučnost

Myslete na to, že vysavač na čištění koberců bude díky mechanismu fungování poměrně hlučný. Tento zvuk může být obtěžující. Zkontrolujte si na energetickém štítku také tento parametr udávaný v dB. Hlučnost se pohybuje v rozmezí 60 – 80dB.

Přídavné funkce

 • Rozličné čistící programy – přizpůsobí se čištění různých povrchů
 • LED indikátory – světelná signalizace pro provedení daného úkonu – vyčistit, doplnit vodu, atd.
 • Dálkové ovládání na madle – některé modely mají ovládací prvky také na madle. Lze jimi regulovat intenzitu sání, vypnutí a zapnutí přístroje, dávkování saponátu,…
 • Automatické navíjení – systém, který navine přívodní kabel do těla vysavače
Malé a střední plochy
VIPER CAR 275

Příslušenství

Množství a rozličnost příslušenství Vám umožní využít maximální potenciál daného víceúčelového přístroje. Většinu příslušenství lze samozřejmě dokoupit.

 • Nástavec na foukání – funkce, která umožní vysavači zpětný chod a vzduch vyfukuje ven. Touto funkcí můžete třeba nafouknout matraci, nebo uklidit listí na zahradě.
 • Nástavec na tvrdé podlahy – pro vysávání linolea, dlaždic, parket,..
 • Nástavec pro mytí oken – nástavec umožňující vysávání vody z oken
 • Turbokartáč – své primární využití nachází hlavně při odstraňování zvířecích chlupů, ale také při čištění velké a zašlapané špíny v kobercích. Jeho součástí je rotující válec se štětinami. Bez problému vytahá z koberce i lidské vlasy či zvířecí srst.

Další typy nástavců na čištění čalounění, úzkých prostor,…

Malý a účinný
Bohman 27 EXT

Cena

Doporučujeme při výběru čističe koberců vybírat i na základě kvality zpracování a materiálu. Právě kvalita zpracování a materiálu zajišťují vyšší odolnost vysavače a tím prodlužují jeho životnost. To se ovšem promítá i do celkové ceny.
Vysavače na čištění koberců si můžete vybírat z několika cenových tříd. Možná Vás překvapí, že nemusíte sahat moc hluboko do kapsy, abyste získali přístroj určený přímo pro vaši potřebu.

 • do 5000Kč – pro domácí použití, nečekejte ale přílišný výkon
 • od 5000Kč do 8000Kč – obecně disponují větším příslušenstvím a většími nádobami na vodu
 • od 8000Kč do 15000Kč – vysavač s příkonem okolo 2000W, speciální modely s vodní filtrací, s přídavným HEPA filtrem a širokou škálou příslušenství

nad 15000Kč – spíše výrobky pro profesionální firmy, pro velké plochy, bez velkých problémů vyčistí i okna

Výrobci

Zárukou kvality jsou značky ETA, VAC, Phillips, Bosch, Hoover a Kärcher,…

Otázky a odpovědi

Je možné s vysavačem na čištění koberců pouze vysávat nečistoty suchou cestou?

Ano. Některé modely nabízejí užívání se speciálními papírovými sáčky, nebo speciální nádobkou, i možnost „obyčejného“ vysávání nečistot a prachu.

Mohu vysavačem vysávat i tekutiny?

Ano s některými přístroji, které mají funkci mokrého vysávání lze vysávat nejen saponát v koberci, ale třeba i rozlitý džus.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Mokro-suché čištění
Dostupný
Multifunkční
Malé a střední plochy
Malý a účinný
Image
Produkt
Kärcher SE 4001 1.081-130.0
Orion TEKO 1
SYSTEMAT AQUADOM
VIPER CAR 275
Bohman 27 EXT
Cena ca. 4 300 CZK ca. 900 CZK ca. 5 000 CZK ca. 24 100 CZK ca. 8 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Hana Kratochvílová

About the Author

About the Author

Velmi se zajímám o zdraví životní styl, mou vášní je sport a ráda vyhledávám novinky v oblasti péče o tělo. Díky tomu, že pracuji v odvětví fitness a absolvovala jsem i kurz výživového poradentství, mám k těmto tématům velmi blízko i v profesním životě. Právě touha podělit se o svoje poznatky s ostatními, mě přivedla k psaní různých tematických článků, které jsem nejprve zveřejňovala pouze pomocí sociálních sítí. Odtud byl ke copywritingu už jen malý krok.