Vermikulit

Má své využití ve stavebnictví i zahradnictví.

ca. 100 CZK
ca. 100 CZK
ca. 0 CZK
ca. 100 CZK

Jak vybrat vermikulit

  • Vermikulit je minerál, který se první pohled podobá klasickým kamínkům.
  • Vynikající vlastnosti tohoto materiálu ho předurčují k mnohonásobnému využití.
  • Vermikulit se dodává na trh v různých frakcích, tedy v hrubosti zrna.

Využití

Vynikající vlastnosti tohoto materiálu ho předurčují k mnohonásobnému využití. Pojďme si stručně představit nejčastější využití a představit přednosti při daném využití.

Stavebnictví

Jednou z největších výhod vermikulitu je nehořlavost. To ho předurčilo k výrobě stavebního materiálu. Můžete si tak pořídit vermikulitové nehořlavé desky, které se mohou využít jak pro soukromou výstavbu v místech, kde by běžné desky mohly zahořet. Stejně tak se vermikulitové desky využijí v průmyslové výstavbě.
Druhou oblastí, kde se ve stavebnictví vermikulit využije je izolace. Například pro obsypání dřevostavby je vermikulit populární, protože vlhkost sám stáhne a nepustí ke stavbě.

Pro líhnutí plazích vajec
Trixie Vermikulit, inkubační substrát 5 l/4 mm

Zahradnictví

Dalším odvětvím, kde se Vám vermikulit bude hodit je zahradnictví. Vermikulit podporuje růst rostlin, takže ho můžete smíchat s rašelinou nebo zeminou, do které bude sázet. Často se touto směsí plní květináče, ve kterých Vám díky přítomnosti vermikulitu vzejdou nejrůznější rostlinky.

  • Samotný vermikulit je možné použít pro pěstování exotických rostlin nebo vzácných květin jako orchideje. Díky tomu, že nasává vlhkost a uvolňuje ji postupně, tak funguje pro tyto rostliny naprosto ideálně. Nehrozí tak přemočení kořenů rostlin, ale dostávají přesně tolik vláhy, kolik potřebují.
  • Zahradníci vermikulit využití i při uchovávání své produkce. Díky tomu, že vermikulit absorbuje vlhkost a udržuje teplotu, tak se na něm výborně skladuje vypěstovaná zelenina a ovoce, které je chráněno před plísní.

Chovatelství

Máte doma exotické mazlíčky jako želvy, hadi, ještěři a chcete rozšířit svoji rodinku? Pro líhnutí vajíček pod lampou se Vám právě vermikulit bude nesmírně hodit. Právě do něj ideálně uložte nakladená vejce. Vermikulit bude udržovat konstantní vlhkost a teplotu a zároveň pohltí nežádoucí vodu, která by mohla vajíčka znehodnotit. Vermikulit je také vhodnou podestýlkou do terária.

Do substrátu
Grena Vermikulit přísada do půdy, substrátu 3 L

Sorbent

Využití vermikulitu jako sorbentu je nesmírně rozšířené. Používá se v chemickém průmyslu, ale i v jiných odvětvích, kde jsou přítomny nebezpečné látky. Pokud by došlo k jejich rozlití, právě zasypání sorbentem z vermikulitu je správný ochranný postup. Sorbent se hodí i v případě, že budete tekutiny expedovat. V tomto případě můžete krabici vyplnit sorbentem a do něj uložit balení s chemikálií.

Víte, že…?

Vermikulit můžete použít i k rychlejšímu klíčení semen, protože podporuje zdravý vývoj rostlin i rychlejší růst kořenů. Jeho speciální složení zabraňuje i tvoření plísní, které se může v době klíčení objevit.

Frakce

Vermikulit se dodává na trh v různých frakcích, tedy v hrubosti zrna. Ty nejjemnější mají zrnka menší než milimetr. Naopak ty nejhrubší kolem 8 mm. Výběr vhodné frakce záleží na využití. Například pro promíchání se zeminou se použijí jemnější frakce a pro pěstování hydroponií ty hrubší. Hrubé jsou vhodné i pro vysypání větší plochy, kde spotřebujete vermikulitu více a díky hrubší frakci ušetříte.
Výrobci rozdělují vermikulit do pěti kategorií podle toho, jak hrubá zrna můžete v balení najít. Toto rozdělení je ukázáno v tabulce níže.

Udržuje vlhkost
Robimaus Vermikulit 1 l
Kategorie vermikulitu Hrubost zrna v mm
Micron 0-1
Superfine 0-2
Fine 0-3
Medium 0-5
Large 0-8

Balení

Vermikulit je prodáván po pytlech nebo krabicích různých objemů. Ty menší pro domácí pěstitele a chovatele mívají obsah 1 až 5 litrů. Na zahradu nebo pro uchování úrody se bude hodit i desetikilové balení.

  • Desetikilový pytel vermikulitu jemné frakce je také vhodný jako bezpečnostní sorbent tam, kde se manipuluje s nebezpečnými tekutinami a hrozí rozlití. Takový desetikilový pytel je schopný absorbovat až 25-30 litrů chemikálie.
  • Na trhu jsou k dostání velkoobjemová balení až 80 litrů. Ty se Vám budou hodit pro izolaci stavby nebo opravdu velkou zahradu.

Výrobci

Můžete si vybrat vermikulit mnoha značek. Někteří výrobci se specializují podle využití produktu. Například značka Grena je oblíbena mezi zahrádkáři a pěstiteli. TRIXIE nebo TeraSvět je pro změnu zaměřen na terária a chov zvířat. Ikasorb je značka sorbentů používaných pro absorbování chemikálií.

Přírodní
TeraSvět Vermikulit inkubační substrát 2 l

Ceny

Zaujaly Vás výborné vlastnosti a široké využití vermikulitu a chystáte se ho pořídit? Kolik peněz si musíte připravit?

  • Nejméně výhodná jsou balení do objemu tří litrů. Na ty budete potřebovat kolem 100 Kč. Proto je výhodnější sáhnout po větším balení kolem 10 litrů, které u hrubozrnného vermikulitu vyjde na 200 až 250 Kč.
  • Pokud si pořídíte rovnou velký pytel s objemem 80 litrů, tak Vás bude stát jen 700–800 Kč. To se týká hrubých frakcí. Naproti tomu jemný sorbent je výrazně dražší. Pytel o hmotnosti 10 kg s jemnou frakci bude stát až 1000 Kč.

Otázky a odpovědi

Co je vermikulit?

Vermikulit je minerál, který se první pohled podobá klasickým kamínkům. Na druhý pohled si už můžete všimnout, že má malé póry, které jsou pro něj příznačné a důležité. Tyto póry získal zahřáním a díky nim má skvělé vlastnosti. Nasává vlhkost, kterou uvolňuje jen velmi pozvolna. Taky dobře izoluje teplo a je odolný proti chemickým reakcím. Navíc je bez zápachu, a nijak zdraví závadný.

Jak vybrat vermikulit?

Při výběru velmi záleží na tom, kde budete vermikulit používat. Poté, co budete vědět k čemu budete vermikulit používat, vyberete správnou velikost kuliček i balení.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Pro líhnutí plazích vajec
Do substrátu
Udržuje vlhkost
Přírodní
Image
Produkt
Trixie Vermikulit, inkubační substrát 5 l/4 mm
Grena Vermikulit přísada do půdy, substrátu 3 L
Robimaus Vermikulit 1 l
TeraSvět Vermikulit inkubační substrát 2 l
Cena ca. 100 CZK ca. 100 CZK ca. 0 CZK ca. 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.