Vestavná mikrovlnka

Základní spotřebič nejen do nové kuchyně.

ca. 5 500 CZK
ca. 4 600 CZK
ca. 6 300 CZK
ca. 8 100 CZK
ca. 3 700 CZK
ca. 11 800 CZK
ca. 12 000 CZK

Jak vybrat vestavnou mikrovlnku

  • Vestavné mikrovlnné trouby se nejčastěji pořizují ve chvíli, kdy se projektuje nová kuchyň, nebo když ve stávající kuchyni máte málo místa na kuchyňské lince.
  • Z prvotních parametrů, které je třeba zvážit, je důležitý výběr správného typu, dále objemu a rozměru spotřebiče.
  • Jako u všech spotřebičů je i u mikrovlnných trub důležitý jejich výkon a příkon. Ty udávají jednak rychlost přípravy pokrmů, ale také energetickou náročnost spotřebiče.

Typy

Vestavných mikrovlnných trub najdete na našem trhu celou řadu. Dle typu ohřevu je možné tyto spotřebiče rozdělit do tří základních kategorií:

  • Monofunkční – základní modely mikrovlnek určené pouze k ohřevu nebo rozmrazování pokrmů, případně přípravě jednoduchých jídel; patří mezi nejlevnější
  • Bifunkční – slouží k ohřevu a rozmrazování, disponují grilem, který v současné době patří ke standardní výbavě většiny mikrovlnných trub
  • Multifunkční – mimo základní funkce disponují také teplovzdušným pečením a přípravou pokrmů v páře
Nadčasová
Beko MGB 25332 BG

Objem

Objem vestavné trouby udává množství potravin, které v ní budete moci zpracovávat. U jednotlivých modelů se může podstatně lišit, takže je třeba zvážit, co bude konkrétně pro vaši rodinu optimální. Běžně jsou k dostání trouby o objemu mezi 14 až 50 litry. Pokud počítáte se zpracováním větších kusů potravin, vybírejte modely s minimálním objemem 20 litrů a více.

Rozměr

Rozměr mikrovlnné trouby úzce souvisí s objemem. Prakticky to znamená, že čím větší trouba bude, tím větší bude i její objem.
Rozměr trouby je velmi důležitý i z hlediska prostoru, který je pro ni určen, respektive velikosti skříňky, do které bude trouba instalována.

Víte, že…?

S rozměry mikrovlnné trouby a jejím objemem úzce souvisí i průměr otočných talířů, které jsou vždy jejich součástí. Jejich průměr se většinou pohybuje v rozmezí 24 až 40 cm.

Tlačítkové ovládání
Whirlpool AMW 4910 IX

Výkon

Výkon trouby ovlivňuje rychlost ohřevu připravovaných pokrmů. Hodnoty se většinou pohybují v rozmezí od 600 do 1200 W. S velikostí výkonu souvisí i cena spotřebiče, která s jeho velikostí úměrně roste. Uvádí se, že optimální výkon se pohybuje kolem 800 W. Pokud vybíráte model s grilem, sáhněte po spotřebičích, které mají výkon alespoň 1000 W.

Příkon

Příkon oproti výkonu udává spotřebu elektrické energie, takže bývá zpravidla vyšší než hodnoty výkonu. Nejčastěji se pak pohybuje v rozmezí 1150 až 3000 W. Stejně jako jiné spotřebiče tohoto typu, jsou i mikrovlnné trouby zařazeny do konkrétní energetické třídy. Při nákupu počítejte s tím, že čím víc funkcí bude trouba mít, tím vyšší bude i energetická náročnost. Nejvyšší spotřebu mají tedy mikrovlnky, které jsou zároveň kombinované s grilem a horkovzdušnou troubou.

Víte, že…?

Setkat se můžete také s pojmem „Účinnost“. Jedná se o poměr výkonu k příkonu a je udáván v procentech. Mezi nejlepší pak patří modely, které mají vysokou účinnost, ale zároveň nejnižší příkon.

Kvalitní
Electrolux EMS4253TEX

Design

Především pokud zařizujete novou kuchyň, je design mikrovlnné trouby, stejně jako ostatních spotřebičů, velmi důležitý.
Z hlediska otevírání dvířek můžete volit buď z klasické varianty s otevíráním do stran, ale existují i modely s dvířky výklopnými. Dvířka vybírejte vždy podle toho, aby se vám s troubou dobře manipulovalo a nikterak vás její používání neomezovalo.
Barevné provedení bývá také různé. Kromě základních barev (bílá, černá, stříbrná) se můžete setkat i s netradičním provedením jako je např. červená barva.

Funkce

Jednotlivé modely těchto spotřebičů mohou dále disponovat dalšími přídavnými funkcemi.

Funkce Popis
Defrost Rozmrazování
  Základní funkce, kterou by měly disponovat i nejlevnější modely
Jet Defrost Rychlorozmrazování
  Uvádí se, že proces je až sedminásobně rychlejší než u standardní funkce
  Při použití se navolí pouze druh potraviny a hmotnost
Gril Snadná a rychlá příprava masa a zeleniny
  Již poměrně standardní funkce
Crips, Autocrips Funkce umožňující zapékání, pečení
Steam Vaření v páře
  Zdravá příprava pokrmů
Auto reheat Usnadnění ohřevu předpřipravených pokrmů
  Volí se opět pouze váha pokrmu, ostatní probíhá automaticky
Force Air Horký vzduch
  Nahrazuje horkovzdušnou troubu

Výrobci a ceny

Vestavné mikrovlnné trouby vyrábí např. Whirlpool, Teka, Gorenje, Bosch a další.
Nejlevnější modely pak koupíte za cenu kolem 2000 Kč. Nejdražší trouby pak stojí i několik desítek tisíc korun. Rozdíl je nejen ve velikosti, ale zejména v množství nejrůznějších funkcí.

Multifunkční
Whirlpool AMW 730 NB

Otázky a odpovědi

Je lepší vestavná nebo volně stojící mikrovlnná trouba?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Zpravidla záleží na vašich preferencích. Obecně jsou volně stojící modely praktičtější z hlediska manipulace a případného přesouvání. Také bývají cenově výhodnější. Oproti tomu vestavné modely mají modernější design, ale hlavně dokáží zastoupit i např. elektrickou troubu.

Jaké parametry jsou při výběru nejdůležitější?

Mezi základní parametry patří typ mikrovlnné trouby. Dále její velikost, která přímo souvisí s objemem spotřebiče. Důležitý je i výkon a příkon.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Nadčasová
Tlačítkové ovládání
Kvalitní
Multifunkční
Dobrý poměr cena/výkon
Oblíbená značka
Moderní
Image
Produkt
Beko MGB 25332 BG
Whirlpool AMW 4910 IX
Electrolux EMS4253TEX
Whirlpool AMW 730 NB
Gorenje BM 300 X
Bosch BFL 634GS1
Siemens BF 634LGS1
Displej
Hmotnost
18.5 kg
19.8 kg
15.7 kg
27 kg
15.3 kg
16.7 kg
16.5 kg
Hodiny
Horkovzduch
Ovládání
dotykové
elektronické
elektronické
dotykové
mechanické
dotykové
dotykové
Objem
25 l
22 l
25 l
31 l
20 l
21 l
21 l
Pečení chleba
Průměr talíře
31.5 cm
25 cm
27 cm
32.5 cm
24.5 cm
0 cm
0 cm
Výkon
900 W
750 W
900 W
1000 W
800 W
900 W
900 W
Gril
Cena ca. 5 500 CZK ca. 4 600 CZK ca. 6 300 CZK ca. 8 100 CZK ca. 3 700 CZK ca. 11 800 CZK ca. 12 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.