5 nejlepších vysavačů s vodním filtrem 2023

Ideální řešení pro alergiky.

Autorka: Martina Oborná | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Kärcher DS 6 1.195-220.0
97 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat vysavač s vodním filtrem

  • Vysavač s vodním filtrem neboli vodní vysavač zachycuje nečistoty i alergeny, a zároveň také zvlhčuje a čistí vzduch.
  • Existuje několik typů vysavačů, ze kterých můžete vybírat. Je to klasickým multifunkční/průmyslový, tyčovým ruční, tyčový a ruční 2v1, robotický, parní a centrální.
  • Sací výkon odpovídá zhruba 20 – 35 % příkonu.
  • Při výběru nezapomeňte zvolit správnou velikost nádobky na vodu.
  • Cena kvalitního vysavače s vodním filtrem se pohybuje většinou v rozmezí 5 000 – 10 000 Kč.

Vysavač s vodním filtrem - náš výběr

Kärcher DS 6 1.195-220.0
přečíst recenzi
Výrobce: Kärcher
Typ vysavače: klasické
Hmotnost: 7.5 kg
Hlučnost: 79.2 dB
Kärcher DS 6 Premium 1.195-240.0
přečíst recenzi
Výrobce: Kärcher
Typ vysavače: klasické
Hmotnost: 7.5 kg
Hlučnost: 80 dB
Cleancraft CAT 130 ER
přečíst recenzi
Výrobce: Cleancraft
Hmotnost: 13.5 kg
Hlučnost: 80 dB
Délka přívodového kabelu: 8.5 m
Dedra DED 6602
přečíst recenzi
Výrobce: Dedra
Hmotnost: 14.1 kg
Hlučnost: 75 dB
Vysávání: suché, mokré
Dedra DED 7175
přečíst recenzi
Výrobce: Dedra
Typ vysavače: průmyslové
Vysávání: suché, mokré
Napájení: akumulátorové
Zobrazit kompletní nabídku vysavačů s vodním filtrem

Jak vybrat vysavač s vodním filtrem

Typy

Na výběr je několik základních druhů konstrukcí. Každá z nich má své přednosti i slabiny. Nyní si v krátkosti jednotlivé typy představíme v následující tabulce.

Typ vysavače Popis
Klasický Nejčastější a nejuniverzálnější přístroj, který najde využití ve většině domácností. Můžete jej využívat jak na koberce, tak i na tvrdé podlahy, díky různým nástavcům s ním můžete vysávat i čalounění. Klasická konstrukce využívá buď sáčkový systém, nebo bezsáčkový.
Multifunkční/průmyslový Průmyslový vysavač se používá se zejména při úklidu velkých prostor, jako jsou kanceláře, dílny, nebo například dopravní prostředky. Mají vysoký výkon a robustnější konstrukci. Některé modely vám umožní také vysávání vody či čištění koberců.
Tyčový Pohodlná varianta pro úklid menších ploch zejména s tvrdými podlahami. Jeho předností je snadná manipulace a nízká hmotnost. Nevýhodou je naopak slabší výkon, a to především na kobercích. V nabídce najdete jak drátové, tak akumulátorové, sáčkové i bezsáčkové varianty.
Ruční Ruční vysavače byly vytvořeny za účelem rychlého úklidu drobných nečistot. Využijete jej například na rozsypaný cukr, některé i na vylité nápoje. Jedná se o malé přístroje, jejichž sací výkon je poměrně slabý. Jsou poháněny akumulátorem.
Tyčový a ruční 2v1 Kombinovaný přístroj, který se skládá z konstrukce tyčového vysavače, do kterého je zasazený ruční vysavač. Tento typ vysavače má zpravidla nižší výkon, je tedy praktický při menším úklidu, jako hlavní vysavač do domácnosti však není příliš vhodný.
Robotický Robotický vysavač je přístroj, který uklízí bez vaší pomoci. Je vybavený mnoha senzory, díky kterým se dokáže samostatně pohybovat po bytě. Tento typ vysavačů je vhodný na tvrdé podlahy, s koberci si poradí hůře. Záleží na konkrétním modelu.
Parní Princip fungování parního čističe je poměrně jednoduchý. Pára, která je tvořená z vody v zásobníku dokáže rozpustit i zažrané nečistoty, vysavač pak zkondenzovanou vodu i s nečistotami vysaje. Pokud budete přístroj používat správně, tak na povrchu nezůstanou žádné čáry a šmouhy.
Centrální V dnešní době populární řešení zejména v rodinných domech. Při jeho používání zcela odpadají problémy s přepojováním šňůry, plným sáčkem nebo poponášení často těžkého přístroje. Sběrná nádoba na nečistoty je umístěna ve sklepě nebo jiné vhodné místnosti a po bytě jsou pouze rozmístěny zásuvky, ke kterým se následně připojí hadice. Pozitivem je vysoký výkon a komfortní užívání. Nevýhodou je nutnost montáže a pořizovací cena, která je vysoká.

Vodní filtrace

Oproti ostatním způsobům poskytuje řadu výhod. Nádoba s vodou je umístěna v těle vysavače. U některých modelů se setkáte s průhlednou nádobou, můžete tedy filtrační proces sledovat na vlastní oči. Díky sacímu výkonu se kapalina v nádobě roztočí vysokou rychlostí. Nečistoty, prach vlasy nebo zvířecí srst se odstřeďují ze vzduchu prostřednictvím vodního víru, který vznikne.

vysavač s vodním filtrem
Kärcher DS 6 1.195-220.0

Vyčištěný vzduch následně putuje skrz další filtry, většinou se jedná o HEPA filtry. Ty zachytí zbývající nečistoty, jako jsou pyly, spory plísní a roztoče. Z vysavače pak už vychází čistý, svěží a zvlhčený vzduch. Právě to dělá z vodního filtru ideální řešení pro alergiky a astmatiky.

Příkon a výkon

I když tyto dvě slova znějí podobně, jedná se o dva zcela odlišné veličiny. Příkon nám udává množství spotřebované elektrické energie, tedy spotřebu. Platí zde, že čím je příkon vyšší, tím je vyšší také spotřeba. Mezi příkonem a výkonem však toto pravidlo neplatí.

Výkon, označovaný u vysavačů jako sací výkon, je klíčovou veličinou, která ovlivňuje kvalitu sání a tím také kvalitu vysavače. Může se stát, že výrobce sací výkon ve svém popisu výrobku neuvede, v tom případě platí jednoduchá pomůcka. Sací výkon odpovídá zhruba 20 – 35 % příkonu.

vysavač s vodním filtrem
Kärcher DS 6 Premium 1.195-240.0

Hmotnost a ergonomie

Hmotnost vysavače s vodním filtrem zásadně ovlivňuje pohodlnost jeho užívání. U tohoto typu vysavače musíte totiž počítat nejen s váhou konstrukce přístroje, ale k celkové hmotnosti se ještě přičítá voda, kterou do filtru napustíte.

  • Můžete se setkat i s modely, jejichž hmotnost bude okolo 10 kg, což není při pohybování po domácnosti úplně ideální.

Co se týče ergonomie, je tu několik prvků, které vám obsluhu vysavače zpříjemní. Jedná se například o:

vysavač s vodním filtrem
Cleancraft CAT 130 ER
  • teleskopickou trubici, kterou můžete přizpůsobit výšce vaší postavy.

Dalším prvkem je umístění nástavců. Některé vysavače umožňují uložení nástavců ve speciální přihrádce v těle vysavače. Máte je tak vždy po ruce.

Velikost nádobky na vodu

Nádobka na vodu je nezbytnou součástí vysavače s vodním filtrem. Důležité je, abyste zašpiněnou vodu z nádobky vylili po skončení každého úklidu. Měli byste vybírat tak, aby vám obsah nádobky vystačil alespoň na jeden úklid. Dávejte pozor také na to, aby vám šla nádobka snadno sundat, vyprázdnit a zase vrátit zpět. Potřebnou velikost můžete odhadnout podle velikosti vaší domácnosti nebo plochy, kterou s přístrojem chcete uklízet.

vysavač s vodním filtrem
Dedra DED 6602
  • Plocha do 100 m2 – postačí zhruba vysavač s nádobkou zhruba o kapacitě 3 litry
  • Plocha nad 100 m2 – zde už je vhodná nádobka o objemu 4 – 6 litrů.

Cena

Je zřejmé, že za vodní vysavač zaplatíte vyšší sumu, než za klasický. Jejich cena může být různá, záleží na vybavení, množství funkcí a podobně.

  • Do 5 000 Kč – Tohle je hranice, od které se doporučuje teprve vodní vysavač vybírat. Modely levnější než za 5 000 Kč většinou nejsou kvalitní nebo mají nízký výkon.
  • 5 000 – 10 000 Kč – V této cenové kategorii už najdete poměrně výkonné modely s rozšířeným příslušenstvím.
  • Nad 10 000 Kč – Nad 10 000 Kč už se pohybují profesionální vysavače, což jsou většinou multifunkční přístroje s mnoha funkcemi. Pokud nejste profesionál nebo extra náročný zákazník, pak je tato investice zcela zbytečná.
vysavač s vodním filtrem
Dedra DED 7175

Otázky a odpovědi

Jakou značku při výběru vysavače s vodním filtrem zvolit?

Na trhu existuje spousta kvalitních a osvědčených výrobců. Pro představu můžeme uvézt například Bosch, Thomas nebo Kärcher.

Jaké další funkce můžeme u vodního vysavače očekávat?

Existují i další funkce, které vám usnadní používání přístroje. Jednou z nich je indikátor zaneseného filtru. Díky němu nemusíte filtr kontrolovat, ale stačí letmý pohled na kontrolku, která vám na to upozorní. Dále jistě oceníte gumové nárazníky, měkčená kolečka nebo funkci Soft Start, která umožňuje postupné spouštění motoru, což je výhodné pokud chcete svému vysavači prodloužit jeho životnost. Automatické navíjení kabelu je dnes už samozřejmostí.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku vysavačů s vodním filtrem