Houpací křeslo na zahradu

Zklidněte svou mysl pomocí houpání.

ca. 800 CZK
ca. 9 400 CZK
ca. 4 700 CZK
ca. 4 900 CZK
ca. 3 800 CZK

Jak vybrat houpací křeslo na zahradu

  • Houpací křeslo je k dostání v mnoha variantách.
  • Součástí některých křesel je i robustní konstrukce.
  • Když pořizujete zahradní nábytek, měli byste pečlivě vybírat zejména jeho materiál.
  • Při výběru myslete i na to, jakým způsobem budete křeslo udržovat.

Typy

Houpací křeslo můžeme rozdělit na dva základní druhy, kterými jsou klasická křesla a závěsná křesla. V dalších řádcích se dozvíte, jaký je mezi nimi rozdíl.

Klasická křesla

Každý z nás ví, jak vypadá klasické houpací křeslo. Tento typ je velmi pohodlný a má své osobité kouzlo. Můžete si pořídit jak křeslo na zahradu, terasu či verandu, tak i do interiéru. Kostra křesla může být vyrobena ze dvou druhů materiálu, kterými jsou dřevo a kov. Opěradla a sedáky jsou čalouněné nebo mohou mít ratanový či rákosový výplet.

Brazilské závěsné křeslo
Malatec 10144 béžové

Závěsná křesla

Jedná se o momentálně velmi oblíbený typ houpacího křesla. Jsou vyrobeny ze dřeva nebo kovu, setkat se ale můžete i s látkovými křesly. Tento typ křesla můžeme zavěsit dvěma způsoby. První možností je upoutání přímo na strop nebo trám, druhá varianta je závěsné křesla s vlastním stabilním stojanem. Pokud je chcete umístit na zahradu, měli byste je umístit do prostoru, kde nebudou vystaveny nepříznivým vlivům počasí. Křesla se stojanem potřebují větší prostor, ale můžete je umístit kamkoliv.

Konstrukce

Pokud raději volíte klasickou variantu houpacího křesla, dejte si pozor, aby zadní lyžiny byly dostatečně dlouhé, zabrání totiž pádu dozadu a zajišťují zarážku, která zamezuje pádu dopředu. Ideální je, když si křeslo vyzkoušíte v prodejně a zjistíte, zda je pohodlné tak, jak potřebujete.

Materiál

Když pořizujete zahradní nábytek, měli byste pečlivě vybírat zejména jeho materiál. Co se týká houpacího křesla, můžete vybírat mezi dřevěným, kovovým a textilním či ratanovým materiálem.

Dekorativní
Alpha Terracota hnědá
Materiál Popis
Ratan Nábytek z přírodního ratanu je lehký, vzdušný a dobře snáší rozmary počasí. Také údržba je zde jednoduchá, ratanovou houpačku budete muset pouze občas otřít od nečistot. Téměř nezničitelnou variantou je tzv. umělý ratan. Ten věrně napodobuje vzhled přírodního ratanu a použitá syntetika nepotřebuje téměř žádnou speciální péči.
Dřevo Dřevo je klasika, se kterou nikdy nešlápnete vedle. Nepříznivé povětrnostní podmínky a vlhkost snáší nejlépe právě zmíněný bambus, teak nebo dub. Přestože jsou tyto dřeviny kvalitní, není vhodné vystavovat dřevěný nábytek nepříznivému počasí. U dřeva je velmi důležitá jeho ochrana. Každý materiál potřebuje speciální kůru v podobě ochranných nátěrů.
Kov Také kov je oblíbeným venkovním materiálem. Kovová především závěsná houpací křesla jsou moderní a elegantní. Kovová křesla mají vysokou odolnost a dlouhou životnost. Kovové varianty nevyžadují stejně jako ratan téměř žádnou údržbu a křeslo můžete bez obav umístit kamkoliv vás napadne. Nevýhodou tohoto materiálu je vyšší cena.
Textil Textilní závěsná houpací křesla jsou velmi atraktivní a oblíbená u všech členů rodiny. Dopustit na ně nedají zejména děti, kterým poskytnou tu správnou zábavu. Látková křesla jsou moderní a maximálně skladná. Textilní křesla je vhodné chránit před nepřízní počasí, pokud je tedy budete pořizovat do nechráněného venkovního prostoru, budete je muset uklízet. Instalace textilních křesel není nijak složitá. U většiny modelů si vystačíte pouze s jedním pevným bodem.

Víte, že…?

V závěsném houpacím křesle můžete polosedět nebo i pololežet. Vaše tělo má stálou oporu a vy můžete v klidu relaxovat. Čím větší pořídíte křeslo, tím více poloh pro relaxaci budete moci využívat.

Cena

Pořízení zahradního houpacího křesla není levnou záležitostí. Cena se může šplhat až k 30 000 Kč, kvalitní a pohodlná křesla lze pořídit do 5 000 Kč a pokud toužíte po stojanovém, budete muset zaplatit jednou tolik.

  • Do 1 000 Kč – za tuto cenu lze pořídit mnoho typů závěsných textilních křesel.
Masivní borové dřevo
Bellamy Cosy
  • Od 1 500 – 5 000 Kč – v této kategorii lze vybírat stále mezi závěsnými textilními křesly a dále pak mezi klasickými houpacími křesly vyrobených z různých materiálů.
  • Od 5 000 a více – i zde můžete pořídit klasiku vyrobenou z velmi kvalitních nebo tropických dřevin a také kovu a také mnoho typů závěsných křesel se stojanem. Cena běžných závěsných křesel se pohybuje kolem cca 10 000 Kč, pokud chcete opravdu netradiční provedení, můžete za něj zaplatit i více než 25 000 Kč.

Otázky a odpovědi

V čem jsou výjimečné?

Mnozí z vás to možná neví, ale houpání je činnost, při které se prokrvuje a okysličuje mozek. Houpání uklidňuje, zlepšuje vnímavost i motoriku a také zvyšuje inteligenci. Rytmické pohyby během této činnosti uklidňují a konejší. Z těchto důvodů se vám jistě vyplatí pořídit si houpací křeslo na vaši zahradu, která je ideální místo pro tento typ relaxace.

Jak vybrat houpací křeslo?

Při výběru křesla na zahradu myslete i na údržbu. Nejjednodušší na údržbu a čištění jsou plastové a kovové materiály. Stačí, když je omyjete vlhkým hadříkem s trochou saponátu. Na kovová houpací křesla můžete používat antikorozní sprej. Co se týká dřeva, důležité je, o jaký typ se konkrétně jedná. Měkká dřeva, jako je smrk hůře odolávají vlhku, takže můžete mít problém s ohýbáním a deformací dřeva. Kvalitnější dřevo stačí jednou za čas přetřít, napustit olejem nebo přelakovat. Pokud budete mít na křesle potahy, řiďte se pokyny výrobce.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Brazilské závěsné křeslo
Dekorativní
Masivní borové dřevo
Ratanové křeslo
Klasické a nadčasové
Image
Produkt
Malatec 10144 béžové
Alpha Terracota hnědá
Bellamy Cosy
houpací křeslo Vingo
Autronic RK-045 WAL
Výrobce
Malatec
4IQ
Bellamy
Vingo
Autronic
Materiál konstrukce
dřevěná
teak
kožená
Cena ca. 800 CZK ca. 9 400 CZK ca. 4 700 CZK ca. 4 900 CZK ca. 3 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.