Zahradní lavice

Posezení jako z pohádky.

Jak vybrat zahradní lavici

Zahradní lavičky jsou součástí každé zahrady. Byly vůbec prvním zahradním nábytkem našich předků na zahradách. Jsou místem, které slouží k odpočinku a relaxaci. S lavičkami se setkáte v parcích, odpočinout si na nich můžete i ve městech, najdete je na náměstích vesnic.

Umístění

Než budete vybírat materiál, z kterého má být lavička vyrobena, je nutné vědět, kam ji v zahradě umístíte. Například dřevěná lavice umístěná pod stromy, bude vypadat opravdu krásně, ale na životnosti jí to nepřidá. V takovém místě je totiž většinou vlhké prostředí, které výrazně snižuje její životnost. Proto pod strom umístěte raději lavici z kovu, plastu nebo umělého ratanu.

Jestliže chcete přesto volit přírodní materiál, zvolte odolné ale cenově náročnější typy lavic z teakového dřeva, které je velmi husté, tvrdé a dobře odolává vnějším vlivům a to jak vlhkosti, tak i slunečnímu záření.

Pohodlná
Linder Exclusiv 120 x 52 x 74 cm MC4354

Odolná a pohodlná

Zahradní lavička musí být odolná. Co se týká odolnosti, záleží především na materiálu a konstrukci. Jestliže chcete opravdu bytelnou lavičku, volte kombinaci kovové nebo betonové konstrukce. Na volné prostranství bez střechy se budou nejlépe hodit velmi odolné materiály, kterým neublíží déšť, sníh, mráz nebo horko. Pokud bude lavička stát pod střechou, nemusíte se bát ani přírodních materiálů.

Způsob montáže lavice hraje důležitou roli v bytelnosti konstrukce. Montáž je třeba provést důkladně, šrouby dotáhnout šetrně, aby nedošlo k poškození hlavy šroubu. V průběhu užívání je nutné šrouby i vruty občas zkontrolovat.
Před tím, než lavici umístíte na trávu nebo jinam na nezpevněné podloží, postarejte se o to, aby lavice stála pevně.
Je dobré prostor pod lavicí zpevnit dlaždicemi nebo kameny. Zbavíte se tak trávy, která by se pod lavicí špatně udržovala, vytvoříte stabilnější podklad a izolujete ji od zemní vlhkosti.

Čalounění

Aby byla lavice pohodlná, musí mít širokou sedací plochu, dostatečně dlouhé opěradlo a v ideálním případě i opěrky na ruce. Pro větší pohodlí je možné lavici vyskládat pohodlnými polštáři a sedáky. Polstrování vykouzlí krásný vzhled posezení a především mu dodá pohodlí. Aby se nekrabatil nebo neklouzal, je třeba vybrat správný rozměr.

3 místná
Fieldmann FDZN 4006-T

Polstrování je nabízeno v různých tloušťkách. Vybírat můžete z tloušťky od 2 – 7 cm. Síla polstru je hlavním parametrem určující jeho pohodlí. Sedáky mohou být umístěny pouze na sedací části, lze ho ale také umístit i na část opěrnou. Uchycení je pomocí tkaniček. Ve většině případů se jedná o různě široký molitan obalený v bavlněné tkanině.

Některé moderní typy laviček se na první pohled neliší od nábytku do interiéru. Pohovky a křesla určená do exteriéru přitom bývají vybavená čalouněním, které se vzhledem téměř neliší od klasického nábytku. Je to proto, že se na venkovní čalounění používá speciální voděodolná látka. Je určená pro venkovní i vnitřní použití. Tato látka je odolná i proti UV záření, rychle schne a je prodyšná.

Čalounění či polstry opatřené voděodolnou impregnací každý výrobce označuje příslušnou visačkou. Pokud látka není voděodolná, je nutné ji před deštěm chránit a raději ji na noc uklízet.
Polstrování je dobré vybírat tak, aby bylo možné s novým nábytkem dokupovat i stejný design polstrování. Někteří výrobce polstrování deklarují dostupnost polstrování na několik let. Tuto možnost umožňují polsty Doppler.

Kovová
Home&Garden Flowers Green

Materiál

První tradiční lavičky bývaly především dřevěné. Bylo to pouze silné prkno, které bylo podložené špalíky nebo kameny. Později k nim přibylo opěradlo a područky. Později se vyráběly s kovovou konstrukcí. Současné modely jsou vyráběny z různých materiálů a také v mnoha designových provedeních a stylů.

Dále jsou vyráběny v různých velikostech a tvarech. Pořídit tak můžete lavičky rovné, kruhové, polokruhové, obdélníkové nebo čtvercové. Také opěradla a područky mohou být různě tvarované. Nebo naopak zakoupíte lavičky, které opěradlo nemají vůbec.
Z materiálů je stále velmi oblíbené masivní dřevo různých druhů dřevin. Často se jedná o exotické dřeviny. Na výrobu zahradních lavic je dále používán plast, dřevoplast, přírodní a umělý ratan. Nosná kostra může být kovová nebo betonová.

Materiál se většinou volí tak, aby ladil k celkovému stylu zahrady. Například dřevěné nebo proutěné lavičky mají tendenci jemně splynout s okolní zahradou. Kované lavičky vytváří historický nádech.

Úložná
Keter Eden Garden Bench
Materiál Charakteristika
Masiv Lavice z přírodního masivu patří k velmi oblíbeným a hodí se k mnoha typům venkovního nábytku. Lavice vyrobená z přírodního materiálu krásně zapadne do každé zahrady. Mezi materiály, ze kterého je vyráběna patří borovice, smrk, dub nebo buk.
Teak Teak patří mezi exotické dřeviny. Je bytelný, vydrží jakékoliv podmínky. Vyžaduje ovšem občasnou údržbu, za kterou se vám odvděčí dlouhou životností. Je odolný vůči povětrnostním vlivům, nevadí mu ani sníh a mráz. Teak je vysoce odolný proti vlhkosti, plísním a různým škůdcům. Vysoký obsah teakového oleje a kaučuku chrání železné spoje před korozí. Teakovou lavice stačí občas promazávat teakovým olejíčkem.
Ratan Ratan patří k dalším odolnějším materiálům, který je vhodný do jakémukoliv počasí. V dnešní době je rozšířen i umělý ratan. Ten vypadá na pohled stejně, má ale trochu jiné vlastnosti. Umělý ratan je ještě více odolný, oproti přírodnímu materiálu umožňuje volit i různé barevné varianty. Ratanová lavička se dobře kombinuje s ostatním zahradním nábytkem.
Železo a dřevo Kombinace těchto materiálů je také velmi oblíbená. S tímto typem laviček se můžete setkat v parcích, protože se vyznačují velkou odolností a pevností. Železná konstrukce může být zdobena moderními prvky, dřevo je pak spojuje s přírodou. Tím lavička krásně zapadne do zahrady a nepůsobí rušivým dojmem. Lavička, která je opatřena antikorozním nátěrem, vydrží stát venku i na dešti a mrazu. Ocel má ale jednu nepříjemnou vlastnost, se kterou je nutné počítat a tou je vodivost tepla. Proto je kovová lavička v zimě studena a v létě naopak pálí.
Plast Plast je cenově dostupný materiál a jeho předností je jeho lehkost. Její údržba je snadná, stačí ji pouze otřít hadříkem. Plastová lavička je lehká a snadno přenosná. Plast není tak odolný, jako ostatní materiály, často se láme a praská. Nejlevnější typy nejsou odolné vůči UV záření. Plastu nesvědčí ani mráz, proto je u tohoto materiálu nutnost uskladnit ho v zimě na suché místo.
Beton Betonové lavičky zná jistě každý z parků. Tento materiál je ve většině případů kombinován se dřevem nebo plastem. Mezi největší výhody tohoto materiálu patří především vysoká stabilita a pevnost. Má také dlouhodobou životnost. Mezi nevýhody pak patří velká hmotnost a s ní spojená horší manipulace. Lavička vyrobená z betonu je také dražší.

Víte, že…?

Pokud teakovou lavičku nebudete ošetřovat teakovým olejem, získá pěknou stříbrnošedou patinu. V opačném případě bude její zbarvení medové. Výše uvedené zbarvení ale nemá vliv na její vlastnosti.

Údržba

Co se týká údržby, je třeba si uvědomit, že materiály jako plast, umělý ratan a kov, jsou opatřeny speciálními nástřiky a nevyžadují tedy téměř žádnou údržbu. Oproti tomu dřevo je přírodní materiál, jehož vlastnosti negativně ovlivňuje počasí. Dřevu vadí déšť i UV záření, je proto důležité dřevěné lavičky pravidelně ošetřovat speciálními nátěry. Častější a pečlivější údržbu potřebuje z dřevěných materiálů nábytek vyrobený z tuzemských dřevin. Obsahuje totiž méně esenciálních olejů a pryskyřic oproti dřevinám exotickým. Tuzemské dřeviny špatně odolávají změnám počasí, mohou plesnivět, kroutit se a praskat.

Teakovou lavičku je nutné ošetřovat speciálním přípravkem a to 1x ročně, ideálně za slunečného počasí. Před ošetřením jakéhokoliv typu zahradního nábytku nebo lavičky je důležité nejprve tento nábytek očistit, případně i obrousit jemným smirkovým papírem.

Dlouhá
PROWOOD Lavice LV2 178

Součástí údržby je také pravidelné dotahování matic a šroubů. V závislosti na výrobním materiálu je nutné některé lavice na zimu uskladňovat na suché místo.

Cena

Cena lavic je určena materiálem a provedením, levné kousky pořídíte již za cenu převyšující 1 000 Kč, cena se však může šplhat až přes 50 000Kč. Zakoupit můžete lavice různých tvarů, barev, často jsou nabízeny komplety, které se skládají ze dvou lavic a stolu.

  • Od 1 500 Kč – 3 000 Kč – zahradní lavičku pořídíte už za cenu 1 500 Kč. Jedná se lavičky z různých materiálů jednodušší konstrukce. Nosnost je v rozmezí 150 – 240 Kg. Mezi materiálem najdete především různá provedení dřevěných laviček, dále potom kombinace ocel – dřevo a samozřejmě plast.
  • Od 3 000 Kč – 5 000 Kč – v této kategorii již naleznete propracovanější kusy s bytelnou konstrukcí. K materiálům v této kategorii najdete také teakové lavice, kvalitní plastové a také ratanové kusy. Vzhledově se stále jedná o lavice klasického stylu. Některé mohou být doplněny o jednoduché polstrování. Pokud dáváte přednost většímu pohodlí, můžete zakoupit také polstrované zahradní pohovky z ratanu, polyratanu nebo plastu. Jedná se o dvou nebo tří místné pohovky.
Romantická
tectake 401426 Kathy hnědá
  • Od 5 000 Kč a více – vzhled lavic může být v retro stylu, koupit můžete i půlkulaté nebo prodloužené typy. V tomto cenovém rozpětí lze ale zakoupit také celou venkovní sestavu, která se skládá ze dvou lavic a stolu. Mezi materiálem najdete také kombinaci betonu a dřeva. Nejvyšší cenové rozpětí vám nabízí možnost zakoupit také kvalitní venkovní polstrované pohovky z ratanu. Cena luxusních pohovek pak dosahuje až k 50 000 Kč.
  • Celé venkovní sestavy pak zakoupíte za cenu od 10 000 a více, záleží především na materiálu a celkovém provedení.

Víte, že…?

Plánujete zakoupit lavičku a doplnit ji o pohodlné polstrování a praktické polštářky? Pokud ano, ale nechce se vám toto polstrování každý večer skladovat někde v domě, vyřeší tento problém stylová lavice s odkládacím prostorem. Tento typ lavice lze koupit již za cenu 3 000 Kč a více.

Jméno
Pohodlná
3 místná
Kovová
Úložná
Dlouhá
Romantická
Image
Produkt
Linder Exclusiv 120 x 52 x 74 cm MC4354
Fieldmann FDZN 4006-T
Home&Garden Flowers Green
Keter Eden Garden Bench
PROWOOD Lavice LV2 178
tectake 401426 Kathy hnědá
Výrobce
Linder Exclusiv
Fieldmann
Home&Garden
Keter
Prowood
TecTake
Cena ca. 1 400 CZK ca. 2 500 CZK ca. 2 300 CZK ca. 3 200 CZK ca. 5 000 CZK ca. 2 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena