Jak vybrat diktafon
- V prvé řadě je třeba si uvědomit, na co budete diktafon používat. Na trhu najdete nespočet druhů nahrávacích zařízení, které lze dělit na digitální či analogové.
- Mikrofony, které jsou umístěny v nahrávacích zařízeních, se liší různým provedením a hlavně citlivostí.
- Diktafony nahrávají na magnetické pásky, je tedy nutné hlídat délku pásku uvnitř kazety. U digitálních přístrojů je třeba se rozhodnout, jak často a na jak dlouhé nahrávky budete diktafon používat.
Diktafon - náš výběr
Kartové diktafony
Paměťové diktafony
Diktafony s hlasovou aktivací
Diktafony s USB
Jak vybrat diktafon
Typy diktafonů
V prvé řadě je třeba si uvědomit, na co budete diktafon používat. Na trhu najdete nespočet druhů nahrávacích zařízení, které lze dělit na digitální či analogové, podle typu mikrofonu nebo zda je možné je připojit k počítači. V našem dnešním článku vám nabídneme přehled jednotlivých typů a doporučíme výběr vhodného aparátu pro vaše aktivity.
Analogový diktafon
Ačkoli se někomu může zdát, že analogový diktafon je již historie a už mu úplně odzvonilo, je na omylu. Největší výhodou tohoto typu je kvalita nahrávání, kdy se zvuk zaznamenává na magnetickou pásku kazety. Naopak nevýhodou je vysoká pořizovací cena. Proto se analogový diktafon stále používá především pro zajištění důkazů.
Digitální diktafon
Moderní doba si žádá jednoduše ovladatelné, avšak kvalitní přístroje. Pokud potřebujete diktafon pro své osobní potřeby, jistě si vystačíte s digitálním typem. Základní zařízení pořídíte v řádech sta korun. Profesionální typy však naleznete v kategorii nad 2 000 Kč.
Výhody | Nevýhody | |
---|---|---|
Analogový diktafon | Kvalitní zvukový záznam. Hodnota důkazového materiálu. | Nutnost pořízení magnetické pásky. Tužkové baterie. Vysoká pořizovací cena. Velký rozměr. Absence zálohy do počítače. |
Digitální diktafon | Cenově dostupné pro běžné nahrávání. Různé velikosti provedení (např. tužka). Několik doplňkových funkcí (zámek, detektor zvuku, hodiny a kalendář). Napájecí akumulátor Nahrávku lze jednoduše přesunout do počítače Možnost dokoupení přidávaných mikrofonů. Přidání paměti díky externím paměťovým kartám. Jednoduché ovládání. | Levné nejsou kvalitní. Ve většině případů plastové provedení. |
Druhy mikrofonů
Ještě, než vkročíte do obchodu nebo stisknete tlačítko koupit, měli byste se rozmyslet, jak kvalitní zvukový výstup chcete mít. Mikrofony, které jsou umístěny v nahrávacích zařízeních, se liší různým provedením a hlavně citlivostí.
Monofonní mikrofon: Je ideální pro zaznamenávání běžné komunikace. Vyznačuje se nízkou cenu. Zvukový záznam může obsahovat šumy.
Stereofonní mikrofon: Zde se hodí fráze „Neurazí, nenadchne“. Tento typ mikrofonu je vhodný pro dosažení reálnějšího nahrávání. Za rozumnou cenu pořídíte uspokojivou kvalitu.
Citlivý mikrofon: Poslední typ je určen nejnáročnějším spotřebitelům. Používá se zejména na konferencích či přednáškách, kdy je nutné i přes rušivé elementy zachytit hlas přednášejícího. Pořízení diktafonu s citlivým mikrofonem není již levnou záležitostí. Na trhu jsou k dostání také klopové mikrofony, jež poskytují ještě kvalitnější výsledky ve výsledném zvukovém výstupu.
Víte, že…?
Fajnšmekři jistě u některých typů nahrávacího zařízení ocení vstup pro externí mikrofon, díky kterému lze vyzdvihnout záznam na vyšší úroveň kvality.
Kapacita paměti
Jak jsme již v úvodu zmínili, analogové diktafony nahrávají na magnetické pásky, je tedy nutné hlídat délku pásku uvnitř kazety. U digitálních přístrojů je třeba se rozhodnout, jak často a na jak dlouhé nahrávky budete diktafon používat. Podle toho se můžete zaměřit na kapacitu zařízení. Nicméně nedoporučujeme vám pořizovat si menší kapacitu, než jsou 4 GB, pokud zrovna nejste novinář a nepotřebujete zaznamenávat několik nahrávek během dne a uchovávat si je.
Jestli si však říkáte, že občas potřebujete nahrávat více a nemusela by Vám interní paměť stačit, porozhlédněte se při nákupu po takovém přístroji, který nabízí možnost vložení paměťové karty. Nebudete se pak muset trápit s chybějícím prostorem a váhat, jaký záznam můžete smazat či nikoliv.
Formát nahrávky
Budete se divit, ale i formát nahrávky může ovlivnit kvalitu zvukového výstupu. U digitálních diktafonů se nejčastěji setkáte s formáty MP3 a WMA. Jejich výhodou je, že nezabírají příliš mnoho místa v paměti.
Naproti tomu se u moderních typů můžete setkat s formou nahrávky WAV. Pokud si potrpíte na kvalitu, doporučujeme zakoupit přístroj, který podporuje tento typ nahrávání, nicméně musíte počítat s větší velikostí nahraného souboru. Čtete-li však důkladně tento článek, jistě už víte, že kapacitu lze rozšířit náhradními externími disky.
Připojení k počítači
Dalším důležitým kritériem je možnost propojení s počítačem. Některé typy zařízení to neumožňují. Je tedy potřeba zvážit zda s nahrávkami budete chtít nadále pracovat, nebo vám postačí si nahrávku pouze jen přehrát. Je-li pro vás ale napojení na počítač nezbytné, porozhlédněte se po takovém přístroji, který je vybaven USB konektorem.
Víte, že…?
Když si ovšem k nahrávacímu zařízení pořídíte externí paměťovou kartu, nepotřebujete již zmíněný USB konektor. Spousta počítačů má čtečku karet, díky kterým dostanete nahrávku např. i do vašeho notebooku.
Výdrž diktafonu
Doba provozu zařízení je nezbytným parametrem. Nechcete přeci, aby se vám záznamník vybil uprostřed důležité přednášky a vy byste museli vše zaznamenat ručně. Za ideální výdrž je považováno alespoň 10 hodin nepřetržitého provozu.
Na českém trhu se můžete setkat s diktafony s dvojím řešením napájení.
- Prvním jsou tradiční tužkové baterie, nejčastěji ve velikosti AAA. V tomto případě, jste závislí na výkonu baterie, ovšem pokud vám přístroj přestane fungovat, stačí vložit nový zdroj energie a bez problému můžete dále nahrávat.
- Druhý způsob, který drží zařízení v provozu je fixní akumulátor.
Výhodou integrované baterie je jednak možnost opakované použití (zde ekolog zajásá), ale díky vyšší kapacitě, také delší provoz. Nevýhodou bohužel zůstává fakt, že pokud vyčerpáte veškerou energii, jste odkázáni v lepším případě na nejbližší elektrickou zásuvku, nebo v horším, na blok a tužku.
Ovládací prvky
Jste-li rozhodnuti pro koupi diktafonu, navštivte raději kamenný obchod než e-shop. Na zařízení se nachází několik tlačítek, které je dobré si vyzkoušet na vlastní kůži. Ovládací prvky se nachází na bocích anebo na přední straně přístroje. Pokud chcete vyměnit vás starý typ za nový typ, je dobré zvolit takový, který bude podobný tomu vašemu. Při používání diktafonu, je třeba pracovat s ním intuitivně. Žádný mluvčí nebude čekat, až si připravíte nahrávání.
Jestliže i přesto nechcete zdržovat dotykovým ovládáním, je možné na našem trhu sehnat i takové přístroje, které jsou vybaveny sepnutím na základě mluveného slova. Ovšem i to může mít své nevýhody.
Doplňkové funkce
Při výběru diktafonu se můžete setkat s dodatečnými funkcemi, které v konečné řadě ovlivní jejich cenu a vám může či nemusí usnadnit práci.
Velikost: Jakýmsi bonusem navíc může být velikost zařízení, kdy je přístroj zmenšen do takových rozměrů, že jej lze zabudovat například do pera.
Výstup pro sluchátka: U levnějších typů se s výstupem na sluchátka nemusíte setkat, nicméně u dražší je to již standardní vybavení a umožňuje tak poslouchat nahrávku kdekoliv, třeba i v hromadné dopravě, bez rušení ostatních cestujících.
Detektor zvuku: Diktafon sám zachytí zvuk a automaticky spustí nahrávání. Vyvarujete se tak nahrávání zbytečného ticha a šetříte tím paměť zařízení.
Zámek: Budete-li diktafon používat pro záznam citlivých údajů, jistě oceníte možnost uzamknutí přístroje, kde si nastavíte heslo a nemusíte se bát zneužití údajů při ztrátě nahrávky.
Čtečka otisků prstů: Vhodná pro uživatele, kteří se nespokojí s obyčejným heslem.
Hodiny a kalendář: Díky této doplňkové funkci můžete nastavit časový harmonogram zaznamenávání zvuku.
Dálkové ovládání: Funkci spuštění ovladačem na dálku najdete převážně u nejdražších typů diktafonu.
Náhodné spuštění: Zabudovaná pojistka brání samovolnému zapnutí, pokud diktafon nosíte často po kapsách.
Volba typu nahrávky: Setkáte se s třemi druhy označení SP, LP a HQ. Typ nahrávky zvolíte jednoduše v hlavním menu. A nyní k jednotlivým zkratkám:
- SP – nahrávání ve standardním módu
- LP (Long Play) – ideální pro dlouhé nahrávky, ale se ztrátou kvality
- HQ (High quality) – nejlepší kvalita, ale nahrávky zabírají více místa v paměti
Nahrávání telefonu: Oceníte, pokud potřebujete nahrát důležitý telefonní hovor
Nejznámější značky
V běžných obchodech s elekronikou se setkáte nejčastěji se značkami Olympus, Philips a Sony. Ve specializovaných centrech pak najdete diktafony od značek Zoom, Roland a TASCAM, avšak jejich pořizovací cena začíná na 4 000 Kč.
Cenové kategorie
Pokud jste dočetli až sem, tak již víte, že do konečné ceny vstupuje několik faktorů, kterými jsou druhy mikrofonů, kapacita paměti, formát nahrávky, možnost propojení s počítačem a celková vydrž baterie. Na následujících řádcích přinášíme přehled cenového rozpětí v závislosti na kvalitě přístroje.
Cena 500–999 Kč
Za nízké náklady pořídíte nejlevnější diktafony, které se na českém trhu pohybují. Počítejte s horší kvalitou nahrávky, malou kapacitou a zdrojem napájení budou tužkové baterie. Vhodné pro nenáročné uživatele, který budou záznamník využívat jen nárazově.
Cena 1000-1999 Kč
Kvalitnější přístroje s interní pamětí 4 GB, formátem nahrávky MP3, konektorem USB, LCD nebo OLED displejem a monofonním mikrofonem pořídíte do 2 000 Kč. Pokud tedy nehledáte žádný profesionální nástroj, spokojíte se s diktafonem v této cenové škále.
Cena 2 000-4 999 Kč
V případě, že si chcete pořídit vysoce kvalitního pomocníka, jste ve správné kategorii. Zařízení je vybaveno stereofonním mikrofonem (což zapříčiňuje čistší nahrávku), vyšší interní pamětí, zabudovaným slotem na externí paměťové karty a je vhodné pro každodenní používání.
Cena nad 5 000 Kč
Tuto kategorii přidáváme pouze na doplnění a pro vaši cenovou orientaci. Nejsou často k dostání v běžných obchodech s elektronikou, ale pouze ve specializovaných. Záznamník s vyšší cenou ocení např. muzikanti, kteří mohou hudbu nahrávat na zařízení, kterém může mít i 5 mikrofonů.
Údržba a čištění
Diktafony nepotřebují žádnou speciální péči. K jejich čištění stačí použít měkký navlhčený hadřík. Je-li přístroj silně znečištěn, můžete použít pouze slabý mýdlový roztok a nezapomeňte jej pak celý důkladně utřít ubrouskem do sucha.