Endoskop

Endoskopická kamera ke zkoumání dutých prostorů.

ca. 800 CZK
ca. 300 CZK
ca. 500 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 4 000 CZK
ca. 400 CZK

Jak vybrat endoskop

  • Endoskop, nebo také endoskopická kamera, je speciální zařízení ke zkoumání dutých prostorů. Kromě medicíny našly tyto přístroje využití i ve stavebním průmyslu.
  • Endoskopická kamera je zpravidla metr až několik metrů dlouhé vlákno s optickou čočkou na jednom konci a záznamovým zařízením na druhém. Délka vlákna může být až 50 metrů.
  • Průměr optického vlákna je přitom maximálně 10 mm. Díky tomu se kamera dostane i do těch nejhůře dostupných míst jako odpadní či vodovodní trubky. Endoskopické kamery se využívají například při inspekcích panelákových stoupaček.

Co je endoskop

Když se řekne endoskop, všem se vybaví nepříjemné lékařské zákroky, které jsou spojené s onemocněním trávicí soustavy. Tyto šikovné přístroje mají ale mnohem širší využití. Díky flexibilnímu optickému vláknu se s nimi dostanete i do těch nejhůře dostupných prostorů. Endoskopické kamery kromě lékařů využívají instalatéři, topenáři nebo automechanici. V poslední době si ho oblíbili i kominíci pro snadný přístup do špatně dostupných částí komínových soustav.

Typ endoskopu

Endoskopů existuje několik typů. My se v našem článku zaměříme především na ty průmyslově využívané. Pojďme si ale říct i pár informací o ostatních typech.

Miniaturní vodotěsná kamera
Inspekční kamera 5,5mm / délka 5m vodotěsná s osvětlením – endoskop s USB připojením k PC a Android HIC-0505
Typ endoskopu Konstrukce Využití Cena
Zrcátkový Pevná či teleskopická tyč se zrcátkem na konci Autodílny, kominictví Do 300 Kč
Rigidní (tubusový) Pevná konstrukce s čočkou na konci Zkoumání kapalin 25 až 30 tisíc Kč
Flexibilní Flexibilní optické vlákno s čočkou a záznamovým zařízením Zkoumání vodovodních či odpadových trubek 1 až 10 tisíc Kč
Videoendoskop Speciální typ flexibilního endoskopu s kamerou ve vysokém rozlišení Podrobné sondy v nedostupných dutinách 10 až 15 tisíc Kč
Kapslový Malá kapsle s kamerou určená k požití Zkoumání trávicí soustavy Nelze běžně zakoupit

Zorný úhel

Jedním z parametrů při výběru je bezpochyby zorný úhel. Ten určuje, jak velké pole endoskop zobrazí. Běžné endoskopy nabízejí zorné úhly kamery mezi 70 až 100 stupňů. Najdeme ovšem i širokoúhlé kamery se zobrazením až 150 stupňů.
Některé endoskopy jsou vybaveny zrcátkem. To slouží k rozšíření zorného úhlu či zobrazení hůře dostupných nebo osvětlených míst. Zpravidla se jedná o vyměnitelný nástavec, který se ovládá na dálku přes záznamové zařízení.

Délka

Délka optického vlákna endoskopu je základním kritériem při výběru. Jestliže potřebujete zobrazit vnitřek dutin ve vozidle, stačí vám délka do 2 metrů. Sondy v topenářských trubkách a vodovodním potrubí vyžadují ale mnohem větší rozměr.
Na trhu najdeme endoskopy s vláknem od 1 metru až do neuvěřitelných 50 metrů. Na trhu jsou běžně dostupné endoskopy o délce mezi 5 až 10 metry.

Víte, že…?

Pokud plánujete pořízení endoskopu delšího než 10 metrů, dokupte si k němu navíjecí buben. Optický kabel na něj jednoduše navinete a manipulace se zařízením je jednoduší. Nehrozí navíc poškození optického vlákna.

Pro mobilní telefon
TFY HD Camera 6 Endoskop, inspekční kamera 5mm, 5m

Nástavce

Endoskopy již dávno neslouží pouze k zobrazení nedostupných prostor. Díky různým nástavcům s nimi zvládnete vytažení zapadlého šroubku nebo odstranění usazenin. Nejčastěji se setkáte s těmito nástavci:

  • zrcátko,
  • magnet,
  • háček.

Přísvit

Nedostupné prostory obyčejně nedisponují dostatečným osvětlením. K tomu slouží přísvit na endoskopu. Ten běžně tvoří bílá LED dioda, která osvítí dostupný prostor.
Na dražších endoskopických kamerách najdeme i možnost nočního vidění nebo termokamery. Tyto pokročilé prvky umožňují pokročilou sondu. Termokamery využívají například topenáři pro zkoumání úniku tepla, noční vidění se využívá v armádních složkách.

Voděodolná IP67
HomePRO 1223 Endoskop, inspekční kamera 5 mm, 10m

Propojení

Má endoskop vlastní záznamové zařízení nebo je třeba jeho připojení k mobilnímu telefonu? To je oč tu běží. Dražší endoskopy mají vlastní ovladače se svým displejem. Záznam se ukládá na kartu v zařízení a vy stáhnete do počítače. Některé endoskopy ale umožňují propojení s mobilním telefonem. Vše pak ovládáte přímo z mobilního telefonu, na který se ukládá záznam.

Rozlišení

Neméně důležitá je i kvalita obrazu. Dnešní endoskopy zobrazují v HD i Full HD kvalitě. Díky tomu obsluha dostane křišťálově čistý obraz a spolehlivě určí typ překážky nebo poškození.

Víte, že…?

Levné endoskopy mají i kamery s nižším rozlišením. Ze zkušenosti je ovšem nedoporučujeme. Obraz z nich je rozostřený a při stažení do počítače málo kvalitní. Často ani nepoznáte, co se na obrazovce nachází.

Dokonalá flexibilita
Bigstren 19376 Endoskop, inspekční kamera s 5m dlouhým kabelem, černá

Značky

Výrobcem, který se zaměřuje na výrobu endoskopických kamer je Bosch. V jeho nabídce najdete různé typy pro průmyslové využití. Na výběr máte z různých délek, rozlišení a dalších funkcí zařízení. Podobně jako Bosch je na to i výrobce Inskam.
Jako levnou alternativu doporučujeme inspekční kameru od výrobce Parkside. V hodnotě kolem 1000 korun získáte poměrně šikovného pomocníka. Zázraky od něj ale nečekejte. Rolls-Roycem mezi kamery je pak značka Axiomet. Ta nabízí funkce pro opravdu náročnou obsluhu, což se odráží i na její vysoké ceně.

Cena

Kvalitní endoskop pro běžné využití pořídíte od 3000 do 5000 korun. Cena ale začíná už na 1000 Kč. Ty nejdražší pak stojí až 30 000 Kč, nabízejí ovšem spoustu nadstandardních funkcí.

Otázky a odpovědi

Na co si dát pozor při výběru endoskopu?

Zaměřte se především na jeho délku, kvalitu zobrazení a zorný úhel. Kombinace těchto třech parametrů je zásadní pro správný výběr.

Jaký endoskop pořídit do běžné domácnosti?

Pokud plánujete nákup kamery pro běžné domácí využití, vystačíte si se zařízením do 2 tisíc korun. Kupujte endoskop 5 až 10 metrů dlouhý, zorným úhlem alespoň 70 ° a HD rozlišením.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Miniaturní vodotěsná kamera
Pro mobilní telefon
Voděodolná IP67
Dokonalá flexibilita
Pro zbraně
Barevná kamera
Image
Produkt
Inspekční kamera 5,5mm / délka 5m vodotěsná s osvětlením – endoskop s USB připojením k PC a Android HIC-0505
TFY HD Camera 6 Endoskop, inspekční kamera 5mm, 5m
HomePRO 1223 Endoskop, inspekční kamera 5 mm, 10m
Bigstren 19376 Endoskop, inspekční kamera s 5m dlouhým kabelem, černá
Teslong NTG450H endoskop s 4,5″ displejem pro kontrolu hlavně pušky od ráže .20, pevná sonda 66cm NTG450H
Verk 04118 USB endoskop 10 m, USB-C Android
Cena ca. 800 CZK ca. 300 CZK ca. 500 CZK ca. 1 400 CZK ca. 4 000 CZK ca. 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.