Nejlepší endoskopy 2024 a jak vybrat

Endoskopická kamera ke zkoumání dutých prostorů.

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Teslong NTG100P USB (DIN) endoskop pro kontrolu hlavně pistole od ráže .22 NTG100P Aviation version

Jak vybrat endoskop

  • Endoskop, nebo také endoskopická kamera, je speciální zařízení ke zkoumání dutých prostorů. Kromě medicíny našly tyto přístroje využití i ve stavebním průmyslu.
  • Endoskopická kamera je zpravidla metr až několik metrů dlouhé vlákno s optickou čočkou na jednom konci a záznamovým zařízením na druhém. Délka vlákna může být až 50 metrů.
  • Průměr optického vlákna je přitom maximálně 10 mm. Díky tomu se kamera dostane i do těch nejhůře dostupných míst jako odpadní či vodovodní trubky. Endoskopické kamery se využívají například při inspekcích panelákových stoupaček.

Endoskop - náš výběr

Teslong NTG100P USB (DIN) endoskop pro kontrolu hlavně pistole od ráže .22 NTG100P Aviation version
Zobrazit více
Tento endoskop je vybaven kamerou s rozlišením [uvést rozlišení, pokud je k dispozici] px, která umožňuje prohlížení prostředí v důkladném detailu. Zařízení má průměr [uvést průměr, pokud je k dispozici] mm a délku [uvést délku, pokud je k dispozici] mm, což usnadňuje jeho zasunutí do těsných prostor. Snímky a videa lze přenášet bezdrátově nebo pomocí kabelu [uvést typ kabelu, pokud je k dispozici].
Zobrazit méně
Teslong NTG100H USB endoskop pro kontrolu hlavně pušky od ráže .22 NTG100H
Zobrazit více
Teslong NTG100H je USB endoskop speciálně navržený pro prohlížení vnitřních částí hlavně zbraní od ráže .22. Sonda je vyrobena z ocelových vláken, má průměr 5 mm a její délka je 900 mm. Pracovní délka kabelu činí 1500 mm a rozlišení kamery je 1,0 Mpx (1280x720). K dispozici je také 6 LED pro osvětlení. Je kompatibilní s operačními systémy Windows 7 a vyšší, Android 4.4 a vyšší, a Mac OSX 10.6 a vyšší. Neodpovídá iOS.
Zobrazit méně
Dexxer Oranžový endoskop s LCD obrazovkou
Zobrazit více
Endoskop Dexxer je opatřen 6 LED diodami, jejichž jas lze regulovat, a flexibilním kabelem o délce 3 metry. Disponuje magnetem, háčkem a zrcadlem a nabízí úhel záběru 70 stupňů. Odolnost zařízení je IP67, což umožňuje jeho použití i ve vlhkém prostředí.
Zobrazit méně

Endoskopy 5 m

USB endoskopy

Endoskopy s displejem

Zobrazit kompletní nabídku Endoskop

Jak vybrat endoskop

Co je endoskop

Když se řekne endoskop, všem se vybaví nepříjemné lékařské zákroky, které jsou spojené s onemocněním trávicí soustavy. Tyto šikovné přístroje mají ale mnohem širší využití. Díky flexibilnímu optickému vláknu se s nimi dostanete i do těch nejhůře dostupných prostorů. Endoskopické kamery kromě lékařů využívají instalatéři, topenáři nebo automechanici. V poslední době si ho oblíbili i kominíci pro snadný přístup do špatně dostupných částí komínových soustav.

Endoskop při kontrole vozu

Endoskop má využití v mnoha odvětvích, iStock /Andrey Grigoriev

Typ endoskopu

Endoskopů existuje několik typů. My se v našem článku zaměříme především na ty průmyslově využívané. Pojďme si ale říct i pár informací o ostatních typech.

Typ endoskopuKonstrukceVyužitíCena
ZrcátkovýPevná či teleskopická tyč se zrcátkem na konciAutodílny, kominictvíDo 300 Kč
Rigidní (tubusový)Pevná konstrukce s čočkou na konciZkoumání kapalin25 až 30 tisíc Kč
FlexibilníFlexibilní optické vlákno s čočkou a záznamovým zařízenímZkoumání vodovodních či odpadových trubek1 až 10 tisíc Kč
VideoendoskopSpeciální typ flexibilního endoskopu s kamerou ve vysokém rozlišeníPodrobné sondy v nedostupných dutinách10 až 15 tisíc Kč
KapslovýMalá kapsle s kamerou určená k požitíZkoumání trávicí soustavyNelze běžně zakoupit

Zorný úhel

Jedním z parametrů při výběru je bezpochyby zorný úhel. Ten určuje, jak velké pole endoskop zobrazí. Běžné endoskopy nabízejí zorné úhly kamery mezi 70 až 100 stupňů. Najdeme ovšem i širokoúhlé kamery se zobrazením až 150 stupňů.
Některé endoskopy jsou vybaveny zrcátkem. To slouží k rozšíření zorného úhlu či zobrazení hůře dostupných nebo osvětlených míst. Zpravidla se jedná o vyměnitelný nástavec, který se ovládá na dálku přes záznamové zařízení.

Délka

Endoskop
Teslong NTG100P USB (DIN) endoskop pro kontrolu hlavně pistole od ráže .22 NTG100P Aviation version

Délka optického vlákna endoskopu je základním kritériem při výběru. Jestliže potřebujete zobrazit vnitřek dutin ve vozidle, stačí vám délka do 2 metrů. Sondy v topenářských trubkách a vodovodním potrubí vyžadují ale mnohem větší rozměr.
Na trhu najdeme endoskopy s vláknem od 1 metru až do neuvěřitelných 50 metrů. Na trhu jsou běžně dostupné endoskopy o délce mezi 5 až 10 metry.

Víte, že…?

Pokud plánujete pořízení endoskopu delšího než 10 metrů, dokupte si k němu navíjecí buben. Optický kabel na něj jednoduše navinete a manipulace se zařízením je jednoduší. Nehrozí navíc poškození optického vlákna.

Endoskopická kamera

Endoskopické kamery se liší v několika parametrech, iStock /sirene68

Nástavce

Endoskopy již dávno neslouží pouze k zobrazení nedostupných prostor. Díky různým nástavcům s nimi zvládnete vytažení zapadlého šroubku nebo odstranění usazenin. Nejčastěji se setkáte s těmito nástavci:

  • zrcátko,
  • magnet,
  • háček.

Přísvit

Endoskopy 5 m
HD Endoskop s LED světlem a WiFi s dlouhým husím krkem až do 5m

Nedostupné prostory obyčejně nedisponují dostatečným osvětlením. K tomu slouží přísvit na endoskopu. Ten běžně tvoří bílá LED dioda, která osvítí dostupný prostor.
Na dražších endoskopických kamerách najdeme i možnost nočního vidění nebo termokamery. Tyto pokročilé prvky umožňují pokročilou sondu. Termokamery využívají například topenáři pro zkoumání úniku tepla, noční vidění se využívá v armádních složkách.

Propojení

Má endoskop vlastní záznamové zařízení nebo je třeba jeho připojení k mobilnímu telefonu? To je oč tu běží. Dražší endoskopy mají vlastní ovladače se svým displejem. Záznam se ukládá na kartu v zařízení a vy stáhnete do počítače. Některé endoskopy ale umožňují propojení s mobilním telefonem. Vše pak ovládáte přímo z mobilního telefonu, na který se ukládá záznam.

Rozlišení

Neméně důležitá je i kvalita obrazu. Dnešní endoskopy zobrazují v HD i Full HD kvalitě. Díky tomu obsluha dostane křišťálově čistý obraz a spolehlivě určí typ překážky nebo poškození.

Víte, že…?

USB endoskopy
WiFi transmitter a powerbanka pro USB endoskopy 2000mAh

Levné endoskopy mají i kamery s nižším rozlišením. Ze zkušenosti je ovšem nedoporučujeme. Obraz z nich je rozostřený a při stažení do počítače málo kvalitní. Často ani nepoznáte, co se na obrazovce nachází.

Značky

Výrobcem, který se zaměřuje na výrobu endoskopických kamer je Bosch. V jeho nabídce najdete různé typy pro průmyslové využití. Na výběr máte z různých délek, rozlišení a dalších funkcí zařízení. Podobně jako Bosch je na to i výrobce Inskam.
Jako levnou alternativu doporučujeme inspekční kameru od výrobce Parkside. V hodnotě kolem 1000 korun získáte poměrně šikovného pomocníka. Zázraky od něj ale nečekejte. Rolls-Roycem mezi kamery je pak značka Axiomet. Ta nabízí funkce pro opravdu náročnou obsluhu, což se odráží i na její vysoké ceně.

Cena

Kvalitní endoskop pro běžné využití pořídíte od 3000 do 5000 korun. Cena ale začíná už na 1000 Kč. Ty nejdražší pak stojí až 30 000 Kč, nabízejí ovšem spoustu nadstandardních funkcí.

Otázky a odpovědi

Na co si dát pozor při výběru endoskopu?

Zaměřte se především na jeho délku, kvalitu zobrazení a zorný úhel. Kombinace těchto třech parametrů je zásadní pro správný výběr.

Jaký endoskop pořídit do běžné domácnosti?

Pokud plánujete nákup kamery pro běžné domácí využití, vystačíte si se zařízením do 2 tisíc korun. Kupujte endoskop 5 až 10 metrů dlouhý, zorným úhlem alespoň 70 ° a HD rozlišením.
Zobrazit kompletní nabídku Endoskop