20 nejlepších endoskopů 2023

Endoskopická kamera ke zkoumání dutých prostorů.

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
HomePRO 1223 Endoskop, inspekční kamera 5 mm, 10m

Jak vybrat endoskop

  • Endoskop, nebo také endoskopická kamera, je speciální zařízení ke zkoumání dutých prostorů. Kromě medicíny našly tyto přístroje využití i ve stavebním průmyslu.
  • Endoskopická kamera je zpravidla metr až několik metrů dlouhé vlákno s optickou čočkou na jednom konci a záznamovým zařízením na druhém. Délka vlákna může být až 50 metrů.
  • Průměr optického vlákna je přitom maximálně 10 mm. Díky tomu se kamera dostane i do těch nejhůře dostupných míst jako odpadní či vodovodní trubky. Endoskopické kamery se využívají například při inspekcích panelákových stoupaček.

Endoskop - náš výběr

Endoskopy 5 m

USB endoskopy

Endoskopy s displejem

Zobrazit kompletní nabídku endoskopů

Jak vybrat endoskop

Co je endoskop

Když se řekne endoskop, všem se vybaví nepříjemné lékařské zákroky, které jsou spojené s onemocněním trávicí soustavy. Tyto šikovné přístroje mají ale mnohem širší využití. Díky flexibilnímu optickému vláknu se s nimi dostanete i do těch nejhůře dostupných prostorů. Endoskopické kamery kromě lékařů využívají instalatéři, topenáři nebo automechanici. V poslední době si ho oblíbili i kominíci pro snadný přístup do špatně dostupných částí komínových soustav.

Typ endoskopu

Endoskopů existuje několik typů. My se v našem článku zaměříme především na ty průmyslově využívané. Pojďme si ale říct i pár informací o ostatních typech.

Endoskop
HomePRO 1223 Endoskop, inspekční kamera 5 mm, 10m
Typ endoskopu Konstrukce Využití Cena
Zrcátkový Pevná či teleskopická tyč se zrcátkem na konci Autodílny, kominictví Do 300 Kč
Rigidní (tubusový) Pevná konstrukce s čočkou na konci Zkoumání kapalin 25 až 30 tisíc Kč
Flexibilní Flexibilní optické vlákno s čočkou a záznamovým zařízením Zkoumání vodovodních či odpadových trubek 1 až 10 tisíc Kč
Videoendoskop Speciální typ flexibilního endoskopu s kamerou ve vysokém rozlišení Podrobné sondy v nedostupných dutinách 10 až 15 tisíc Kč
Kapslový Malá kapsle s kamerou určená k požití Zkoumání trávicí soustavy Nelze běžně zakoupit

Zorný úhel

Jedním z parametrů při výběru je bezpochyby zorný úhel. Ten určuje, jak velké pole endoskop zobrazí. Běžné endoskopy nabízejí zorné úhly kamery mezi 70 až 100 stupňů. Najdeme ovšem i širokoúhlé kamery se zobrazením až 150 stupňů.
Některé endoskopy jsou vybaveny zrcátkem. To slouží k rozšíření zorného úhlu či zobrazení hůře dostupných nebo osvětlených míst. Zpravidla se jedná o vyměnitelný nástavec, který se ovládá na dálku přes záznamové zařízení.

Délka

Délka optického vlákna endoskopu je základním kritériem při výběru. Jestliže potřebujete zobrazit vnitřek dutin ve vozidle, stačí vám délka do 2 metrů. Sondy v topenářských trubkách a vodovodním potrubí vyžadují ale mnohem větší rozměr.
Na trhu najdeme endoskopy s vláknem od 1 metru až do neuvěřitelných 50 metrů. Na trhu jsou běžně dostupné endoskopy o délce mezi 5 až 10 metry.

Víte, že…?

Pokud plánujete pořízení endoskopu delšího než 10 metrů, dokupte si k němu navíjecí buben. Optický kabel na něj jednoduše navinete a manipulace se zařízením je jednoduší. Nehrozí navíc poškození optického vlákna.

Endoskopy 5 m
TFY HD Camera 6 Endoskop, inspekční kamera 5mm, 5m

Nástavce

Endoskopy již dávno neslouží pouze k zobrazení nedostupných prostor. Díky různým nástavcům s nimi zvládnete vytažení zapadlého šroubku nebo odstranění usazenin. Nejčastěji se setkáte s těmito nástavci:

  • zrcátko,
  • magnet,
  • háček.

Přísvit

Nedostupné prostory obyčejně nedisponují dostatečným osvětlením. K tomu slouží přísvit na endoskopu. Ten běžně tvoří bílá LED dioda, která osvítí dostupný prostor.
Na dražších endoskopických kamerách najdeme i možnost nočního vidění nebo termokamery. Tyto pokročilé prvky umožňují pokročilou sondu. Termokamery využívají například topenáři pro zkoumání úniku tepla, noční vidění se využívá v armádních složkách.

USB endoskopy
WiFi transmitter a powerbanka pro USB endoskopy 2000mAh

Propojení

Má endoskop vlastní záznamové zařízení nebo je třeba jeho připojení k mobilnímu telefonu? To je oč tu běží. Dražší endoskopy mají vlastní ovladače se svým displejem. Záznam se ukládá na kartu v zařízení a vy stáhnete do počítače. Některé endoskopy ale umožňují propojení s mobilním telefonem. Vše pak ovládáte přímo z mobilního telefonu, na který se ukládá záznam.

Rozlišení

Neméně důležitá je i kvalita obrazu. Dnešní endoskopy zobrazují v HD i Full HD kvalitě. Díky tomu obsluha dostane křišťálově čistý obraz a spolehlivě určí typ překážky nebo poškození.

Víte, že…?

Levné endoskopy mají i kamery s nižším rozlišením. Ze zkušenosti je ovšem nedoporučujeme. Obraz z nich je rozostřený a při stažení do počítače málo kvalitní. Často ani nepoznáte, co se na obrazovce nachází.

Endoskopy s displejem
Teslong NTG450H endoskop s 4,5" displejem pro kontrolu hlavně pušky od ráže .20, pevná sonda 66cm NTG450H

Značky

Výrobcem, který se zaměřuje na výrobu endoskopických kamer je Bosch. V jeho nabídce najdete různé typy pro průmyslové využití. Na výběr máte z různých délek, rozlišení a dalších funkcí zařízení. Podobně jako Bosch je na to i výrobce Inskam.
Jako levnou alternativu doporučujeme inspekční kameru od výrobce Parkside. V hodnotě kolem 1000 korun získáte poměrně šikovného pomocníka. Zázraky od něj ale nečekejte. Rolls-Roycem mezi kamery je pak značka Axiomet. Ta nabízí funkce pro opravdu náročnou obsluhu, což se odráží i na její vysoké ceně.

Cena

Kvalitní endoskop pro běžné využití pořídíte od 3000 do 5000 korun. Cena ale začíná už na 1000 Kč. Ty nejdražší pak stojí až 30 000 Kč, nabízejí ovšem spoustu nadstandardních funkcí.

Otázky a odpovědi

Na co si dát pozor při výběru endoskopu?

Zaměřte se především na jeho délku, kvalitu zobrazení a zorný úhel. Kombinace těchto třech parametrů je zásadní pro správný výběr.

Jaký endoskop pořídit do běžné domácnosti?

Pokud plánujete nákup kamery pro běžné domácí využití, vystačíte si se zařízením do 2 tisíc korun. Kupujte endoskop 5 až 10 metrů dlouhý, zorným úhlem alespoň 70 ° a HD rozlišením.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku endoskopů