Hamaka se stojanem

Látková houpačka pro dokonalou relaxaci.

ca. 5 000 CZK
ca. 4 000 CZK
ca. 2 300 CZK
ca. 2 900 CZK

Jak vybrat hamaku se stojanem

 • Hamaky představují formu relaxace a odpočinku v pohodlné látkové houpačce, která se zavěšuje na stojan nebo jiné pevné body.
 • Hamaku můžete využívat na přespávání v přírodě.
 • Na výrobu se používají různé materiály.
 • Hamaku může sloužit jednotlivci nebo 2 osobám.

Typy

Z hlediska typů lze rozlišit několik variant, které mají jak společné znaky, tak zásadní rozdíly.

Typ Popis
Hamaka Jedná se o široké závěsné lehátko, které poskytuje vysoký komfort; vždy je vyrobena z pevné a husté tkaniny; velmi často se zaměňuje s klasickou houpací sítí
Houpací síť Základním rozdílem proti hamace je v použitém materiálu, sítě se vyrábí ze síťoviny, které nepatří k nejpohodlnějším
Závěsné křeslo Představují spíše příbuznou kategorii, která se zavěšuje v jednom bodě; nejsou určena k ležení, ale pohodlnému sezení; jedná se o poměrně moderní trend dnešní doby

Víte, že…?

Hamaky patří mezi jeden z nejstarších vynálezů tohoto typu. Jejich původ najdete v oblasti karibského moře, přičemž největší zastoupení i v dnešní době mají ve střední a jižní Americe. Samotný název je indiánského původu.

Smrkový stojan
Amazonas Star Set kolibri

Zpracování

Z hlediska zpracování lze hamaky rozdělit na dva základní typy.

Se stojanem

Jedná se o hamaky vhodné pro domácí využití ať už na zahradách nebo v interiérech domů či bytů. De facto se jedná o houpací síť, která je ale vyrobená z pevné textilie, nejčastěji bavlny. Součástí je stojan, do kterého se upevní. Tento typ slouží pouze k relaxaci, není vhodný ke spaní. Také u nich není důležitá hmotnost nebo skladnost. Naopak větší význam je kladen estetickému zpracování.

Outdoor

Tento typ je již určen pro kempování v přírodě a může sloužit i jako lůžko ke spaní. Vyrábí se ze syntetických materiálů např. polyester, polyamid, nylon atd. Oproti předchozímu typu se většinou liší rozměry a tvarem – bývají delší a jsou šité do zakřiveného obdélníku. Rozdíl je také ve způsobu ležení, které je diagonální nikoli „narovno“. Turistické hamaky mají nízkou hmotnost.

Kolumbijská síť
La Siesta Flora FLH 18-2

Materiál

Mezi materiály nejčastěji používané pro výrobu hamak patří:

 • Polyamid – lehký, elastický materiál odolný vůči UV záření; výhodou je odolnost proti mechanickému poškození nebo působení chemických látek; snadno se udržují; tento materiál ale nepatří k nejpříjemnějším na dotek, také vytváří statickou elektřinu
 • Nylon – pevný a odolný materiál, který patří k nejlehčím variantám; je velmi příjemný na dotek; mezi nevýhody patří malá odolnost proti vlhkosti i UV záření; nylon může vytvářet silný statický výboj; u hamak nejčastěji narazíte na padákový nylon
 • Polyester – pružný a odolný materiál, který zároveň patří mezi nejlevnější možnosti; vydrží i větší zátěž, nedochází k deformaci; je odolný vůči vodě a rychle schne; na druhou stranu se jedná o materiál s nízkou prodyšností
 • Bavlna – opět se jedná o jednu z levnějších variant; materiál je příjemný na dotek, poměrně pevný, ale nehodí se pro používání ve venkovním prostředí kvůli nízké odolnosti vůči povětrnostním vlivům

Stojany pak mohou být vyrobeny buď ze dřeva, nebo kovu. Dřevo je tradiční materiál, který se hodí téměř do každého interiéru i exteriéru. Kovové stojany působí modernějším dojmem.

Vlákno HamacTex®
La Siesta Brisa Double wave

Rozměry

Rozměry hamak patří mezi základní parametry.

 • Šířka – běžně se pohybuje mezi 130 až 200 cm; hamaky s menší šířkou jsou méně pohodlné na spaní a hodí se zejména k relaxaci nebo pro děti
 • Délka – délka bývá 218, 235, 280 nebo 335 cm; jako ideální se označuje délka kolem 270 cm a více

Pokud kupujete hamaku v sadě se stojanem, jsou jeho rozměry přizpůsobeny.

Certifikát FSC®
Marimex 11640439

Víte, že…?

Výrobní šířka většiny látek je ve většině případech 1,5 m. Hamaky s šířkou nad 150 cm budou tedy pravděpodobně prošívané. Při nákupu se zaměřte mimo jiné také na kvalitu švů a spojů.

Nosnost

Nosnost je údaj, který není dobré podceňovat. Udává maximální hmotnost, kterou můžete mít při jejím používání. Běžně se nosnost u těchto výrobků pohybuje mezi 100 až 200 kilogramy. Vždy je dobré počítat s jistou rezervou a volit nosnost o něco vyšší než potřebujete.
Důležité je také rozlišit nosnost hamaky a případně celého setu. V některých případech mohou být do nosnosti započítány nejen samotné hamaky, ale také např. nosnost lan a popruhů. Hodnoty se pak pohybují i kolem 800 kg, což je zavádějící.
Svou nosnost mají samozřejmě i stojany.

Výrobci a ceny

 • Nejlevnější modely hamak nebo obecně houpaček se stojanem se mohou pohybovat kolem částky 2500 Kč. Nejdražší pak stojí kolem 8000 Kč. Rozdíl je zpravidla ve velikostech stojanů i hamak, případně v celkovém zpracování a použitém materiálu. Obecně je výběr poměrně strohý. Tyto sety vyrábí např. Marimex, Amazonas nebo La siesta.
 • Druhá varianta je koupě samostatné hamaky, která vás vyjde podle kvality zpracování, velikosti a zvoleného materiálu na 300 Kč až cca 8000 Kč. Vyrábí je např. Ticket to the moon nebo DD Hammocks. Stojany na houpací sítě se pohybují v rozmezí od 1000 Kč do 13000 Kč. Na trhu jsou značky jako La siesta nebo DEMA.

Otázky a odpovědi

Kdo využije hamaku?

Hamaky představují formu relaxace a odpočinku v pohodlné látkové houpačce, která se zavěšuje na stojan nebo jiné pevné body. V současné době se stávají také velmi oblíbeným způsobem, jak nocovat v přírodě. Oproti stanům jsou totiž praktičtější jak na přenos, tak na montáž.

Jak vybrat hamaku se stojanem?

Výrobní šířka většiny látek je ve většině případech 1,5 m. Hamaky s šířkou nad 150 cm budou tedy pravděpodobně prošívané. Při nákupu se zaměřte mimo jiné také na kvalitu švů a spojů.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Smrkový stojan
Kolumbijská síť
Vlákno HamacTex®
Certifikát FSC®
Image
Produkt
Amazonas Star Set kolibri
La Siesta Flora FLH 18-2
La Siesta Brisa Double wave
Marimex 11640439
Cena ca. 5 000 CZK ca. 4 000 CZK ca. 2 300 CZK ca. 2 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.