Nejlepší hamaky se stojanem 2024 a jak vybrat

Látková houpačka pro dokonalou relaxaci.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
La Siesta Flora FLH 18-2
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat hamaku se stojanem

 • Hamaky představují formu relaxace a odpočinku v pohodlné látkové houpačce, která se zavěšuje na stojan nebo jiné pevné body.
 • Hamaku můžete využívat na přespávání v přírodě.
 • Na výrobu se používají různé materiály.
 • Hamaku může sloužit jednotlivci nebo 2 osobám.

Hamaka se stojanem - náš výběr

La Siesta Flora FLH 18-2
přečíst recenzi
Výrobce: La siesta
Typ: houpací síť
Určení: pro dospělé
Materiál: 100% organická bavlna
Nosnost: 200 kg
Stojan: ano
Zobrazit více
Barva: červené
Tento produkt nabízí kombinaci houpací sítě a stojanu. Hamaka je vyrobena z odolného materiálu, který je vhodný pro venkovní použití. Stojan je konstruován z pevného kovového rámu s povrchovou úpravou pro zvýšenou odolnost vůči povětrnostním vlivům. Součástí je i upevňovací systém pro snadné zavěšení a nastavení výšky.
Zobrazit méně

Hamaky s dřevěným stojanem

La Siesta Brisa Double wave
přečíst recenzi
Výrobce: La siesta
Určení: pro dospělé
Materiál: 100% polypropylen
Šířka: 160 cm
Nosnost: 160 kg
Stojan: ano
Zobrazit více
Barva: modré
Houpací síť Brisa od společnosti La Siesta je určená pro zahradní odpočinek. Má šířku 160 cm, délku látky 230 cm a celkovou délku sítě 350 cm. Síť je z materiálu HamacTex, který je voděodolný a rychle schne. Nosnost sítě činí 160 kg. Stojan není součástí balení.
Zobrazit méně

Hamaky s kovovým stojanem

Zider Lime T
Výrobce: Zider
Typ: houpací síť
Délka lůžka: 220 cm
Šířka: 160 cm
Délka celková: 360 cm
Nosnost: 200 kg
Zobrazit více
Stojan: ano
Houpací síť se stojanem Zider Lime T má rozměry rámu 364 x 120 x 115 cm a nosnost 300 kg. Síť má rozměry 220 x 160 cm s nosností 200 kg. Díky úpravě je ocel rámu leopardí proti klimatickým vlivům. Barva sítě slouží ilustračním účelům. Háčky zajišťují bezpečnost uživatelů.
Zobrazit méně
Malatec 10198 Hamak
přečíst recenzi
Výrobce: Gardlov
Typ: houpací síť
Určení: pro dospělé
Materiál: plast, tkanina, ocel
Délka lůžka: 200 cm
Šířka: 150 cm
Zobrazit více
Délka celková: 260 cm
Nosnost: 200 kg
Barva: modré
Houpací síť s ocelovým stojanem Malatec 10198 nabízí rám z kvalitní oceli s práškovým nástřikem a odolnost vůči povětrnostním podmínkám. Stabilní konstrukce umožňuje maximální zatížení až 200 kg. Výšku sítě lze nastavit pomocí háčků. Síť je vyrobena z kvalitních materiálů a prací ocelový rám poskytuje bezpečnost.
Zobrazit méně
inSPORTline Novelstalk
Výrobce: inSPORTline
Značka: inSPORTline
Určení: pro 1 osobu
Materiál: Bavlna/Polyester
Šířka: 114 cm
Nosnost: 120 kg
Zobrazit více
Houpací síť se stojanem inSPORTline Novelstalk se skládá z odolného ocelového rámu a houpací sítě o rozměrech 110 x 200 cm. Materiál tkaniny kombinuje 70% bavlnu a 30% polyester, s maximální nosností 120 kg. Konstrukce je certifikována dle EN 581 a určena pro jednu osobu.
Zobrazit méně
Potenza Grande ecru Santia XL black
Výrobce: POTENZA
Zobrazit více
Houpací síť se stojanem je konstrukce navržená pro odpočinek. Stojan, často zhotovený z oceli či dřeva, nabízí stabilní a pevnou oporu pro síť. Sama síť, obvykle z bavlněného či nylonového materiálu, poskytuje místo pro lehání a houpání. Uživatel si nastaví svou preferovanou výšku a napětí dle pohodlí.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Hamaka se stojanem

Jak vybrat hamaku se stojanem

Typy

Z hlediska typů lze rozlišit několik variant, které mají jak společné znaky, tak zásadní rozdíly.

TypPopis
HamakaJedná se o široké závěsné lehátko, které poskytuje vysoký komfort; vždy je vyrobena z pevné a husté tkaniny; velmi často se zaměňuje s klasickou houpací sítí
Houpací síťZákladním rozdílem proti hamace je v použitém materiálu, sítě se vyrábí ze síťoviny, které nepatří k nejpohodlnějším
Závěsné křesloPředstavují spíše příbuznou kategorii, která se zavěšuje v jednom bodě; nejsou určena k ležení, ale pohodlnému sezení; jedná se o poměrně moderní trend dnešní doby

Víte, že…?

Hamaky patří mezi jeden z nejstarších vynálezů tohoto typu. Jejich původ najdete v oblasti karibského moře, přičemž největší zastoupení i v dnešní době mají ve střední a jižní Americe. Samotný název je indiánského původu.

Zena relaxuje v hamaku

Volit budete mezi dřevěným a kovovým stojanem, iStock /Tetiana Soares

Zpracování

Z hlediska zpracování lze hamaky rozdělit na dva základní typy.

Se stojanem

Hamaka se stojanem
La Siesta Flora FLH 18-2

Jedná se o hamaky vhodné pro domácí využití ať už na zahradách nebo v interiérech domů či bytů. De facto se jedná o houpací síť, která je ale vyrobená z pevné textilie, nejčastěji bavlny. Součástí je stojan, do kterého se upevní. Tento typ slouží pouze k relaxaci, není vhodný ke spaní. Také u nich není důležitá hmotnost nebo skladnost. Naopak větší význam je kladen estetickému zpracování.

Outdoor

Tento typ je již určen pro kempování v přírodě a může sloužit i jako lůžko ke spaní. Vyrábí se ze syntetických materiálů např. polyester, polyamid, nylon atd. Oproti předchozímu typu se většinou liší rozměry a tvarem – bývají delší a jsou šité do zakřiveného obdélníku. Rozdíl je také ve způsobu ležení, které je diagonální nikoli „narovno“. Turistické hamaky mají nízkou hmotnost.

Holčička relaxuje v hamaku

Na výrobu hamak se používají různé textilie, iStock /Tetiana Soares

Materiál

Mezi materiály nejčastěji používané pro výrobu hamak patří:

 • Polyamid – lehký, elastický materiál odolný vůči UV záření; výhodou je odolnost proti mechanickému poškození nebo působení chemických látek; snadno se udržují; tento materiál ale nepatří k nejpříjemnějším na dotek, také vytváří statickou elektřinu
 • Nylon – pevný a odolný materiál, který patří k nejlehčím variantám; je velmi příjemný na dotek; mezi nevýhody patří malá odolnost proti vlhkosti i UV záření; nylon může vytvářet silný statický výboj; u hamak nejčastěji narazíte na padákový nylon
 • Polyester – pružný a odolný materiál, který zároveň patří mezi nejlevnější možnosti; vydrží i větší zátěž, nedochází k deformaci; je odolný vůči vodě a rychle schne; na druhou stranu se jedná o materiál s nízkou prodyšností
 • Bavlna – opět se jedná o jednu z levnějších variant; materiál je příjemný na dotek, poměrně pevný, ale nehodí se pro používání ve venkovním prostředí kvůli nízké odolnosti vůči povětrnostním vlivům
Hamaky s dřevěným stojanem
La Siesta Brisa Double wave

Stojany pak mohou být vyrobeny buď ze dřeva, nebo kovu. Dřevo je tradiční materiál, který se hodí téměř do každého interiéru i exteriéru. Kovové stojany působí modernějším dojmem.

Rozměry

Rozměry hamak patří mezi základní parametry.

 • Šířka – běžně se pohybuje mezi 130 až 200 cm; hamaky s menší šířkou jsou méně pohodlné na spaní a hodí se zejména k relaxaci nebo pro děti
 • Délka – délka bývá 218, 235, 280 nebo 335 cm; jako ideální se označuje délka kolem 270 cm a více

Pokud kupujete hamaku v sadě se stojanem, jsou jeho rozměry přizpůsobeny.

Víte, že…?

Hamaky s kovovým stojanem
Zider Lime T

Výrobní šířka většiny látek je ve většině případech 1,5 m. Hamaky s šířkou nad 150 cm budou tedy pravděpodobně prošívané. Při nákupu se zaměřte mimo jiné také na kvalitu švů a spojů.

Nosnost

Nosnost je údaj, který není dobré podceňovat. Udává maximální hmotnost, kterou můžete mít při jejím používání. Běžně se nosnost u těchto výrobků pohybuje mezi 100 až 200 kilogramy. Vždy je dobré počítat s jistou rezervou a volit nosnost o něco vyšší než potřebujete.
Důležité je také rozlišit nosnost hamaky a případně celého setu. V některých případech mohou být do nosnosti započítány nejen samotné hamaky, ale také např. nosnost lan a popruhů. Hodnoty se pak pohybují i kolem 800 kg, což je zavádějící.
Svou nosnost mají samozřejmě i stojany.

Mladý pár v hamaku

Hamaka unese jednu nebo dvě osoby, iStock /davit85

Výrobci a ceny

 • Nejlevnější modely hamak nebo obecně houpaček se stojanem se mohou pohybovat kolem částky 2500 Kč. Nejdražší pak stojí kolem 8000 Kč. Rozdíl je zpravidla ve velikostech stojanů i hamak, případně v celkovém zpracování a použitém materiálu. Obecně je výběr poměrně strohý. Tyto sety vyrábí např. Marimex, Amazonas nebo La siesta.
 • Druhá varianta je koupě samostatné hamaky, která vás vyjde podle kvality zpracování, velikosti a zvoleného materiálu na 300 Kč až cca 8000 Kč. Vyrábí je např. Ticket to the moon nebo DD Hammocks. Stojany na houpací sítě se pohybují v rozmezí od 1000 Kč do 13000 Kč. Na trhu jsou značky jako La siesta nebo DEMA.

Otázky a odpovědi

Kdo využije hamaku?

Hamaky představují formu relaxace a odpočinku v pohodlné látkové houpačce, která se zavěšuje na stojan nebo jiné pevné body. V současné době se stávají také velmi oblíbeným způsobem, jak nocovat v přírodě. Oproti stanům jsou totiž praktičtější jak na přenos, tak na montáž.

Jak vybrat hamaku se stojanem?

Výrobní šířka většiny látek je ve většině případech 1,5 m. Hamaky s šířkou nad 150 cm budou tedy pravděpodobně prošívané. Při nákupu se zaměřte mimo jiné také na kvalitu švů a spojů.
Zobrazit kompletní nabídku Hamaka se stojanem