Kojenecká váha

Mějte přehled, jak miminko prospívá.

ca. 700 CZK
ca. 900 CZK
ca. 1 600 CZK
ca. 1 600 CZK
ca. 1 000 CZK
ca. 1 800 CZK

Jak vybrat kojeneckou váhu

 • Kojenecká váhá Vám poskytne přehled o hmotnosti novorozence.
 • Kojeneckou váhu lze koupit v několika provedeních.
 • Důležité je bezpečné provedení váhy, nosnost, funkce a rozměry.
 • Kojenecké váhy umožňující vážení dětí v leže i ve stoje mohou mít nosnost až 50 kg.

Typy kojeneckých vah

Kojeneckou váhu lze koupit v několika provedeních. Mezi nejběžnější modely na českém trhu patří mechanické a digitální váhy.

Typ Popis
Digitální kojenecká váha Digitální kojenecké váhy patří k nejpoužívanějším a nejoblíbenějším. Tyto váhy umožňují jednoduchou obsluhu, mají praktický LCD displej a několik praktických funkcí.
Mechanická kojenecká váha Mechanické kojenecké váhy bývají častým vybavením porodnic a využívají je i pediatři. Obsluha je v tomto případě složitější, váhy jsou ale přesnější a mají delší životnost.

Technické parametry

Důležité je bezpečné provedení váhy, nosnost, funkce a rozměry.

Elektronická
Esperanza EBS017

Nosnost

 • Kojenecké váhy umožňující vážení dětí v leže i ve stoje mohou mít nosnost až 50 kg.
 • Některé váhy ale umožňují vaničku pro kojence sundat a starší dítě můžete vážit na podstavci.
 • Hmotnost, tento parametr není příliš podstatný, ale za zmínku stojí. V tomto případě je hmotnost kojenecké váhy cca 2 kg.

Rozměr

Rozměr, je důležitým parametrem. Nejčastější rozměry jsou 50 – 60 cm do délky a 30 – 40 cm do šířky. Praktičtější a bezpečnější jsou pak váhy a vyvýšeným okrajem, který zamezí skutálení neklidného miminka.

Napájení

Napájení, váhy jsou v drtivé většině případů napájeny pomocí baterií. V omezené míře pak můžete narazit na váhu napájenou z elektrické sítě.

Vážení vleže i ve stoje
BAYBY BSB 4050

Víte, že…?

Přesnost měření: Maximálně přípustná odchylka je u kojeneckých vah 5 g.

Bezpečnostní prvky

Vzhled váhy vám na první pohled řekne, jestli je její použití pro dítě bezpečné nebo bude vážení miminka náročnější. Nejdůležitější je v tomto případě tvar vaničky. Ta by měla mít v ideálním případě vyvýšené okraje. Spodní strana váhy by měla být provedena v protiskluzové úpravě, což vám zaručí, že váha s miminkem při vážení nikam nesklouzne.

Materiál

Kojenecké váhy jsou vyrobeny z plastu. Některé váhy mají vaničku opatřenou čalouněním z měkké pěny, díky tomu bude vážení pro miminko pohodlnější. Pokud nechcete do váhy investovat zbytečně moc peněz, můžete miminko při vážení podložit jednorázovou přebalovací podložkou nebo obyčejnou plenkou.

Bezpečná
Beurer BY 90

Funkce

Kojenecké váhy mají i několik praktických funkcí, které se vám budou při vážení miminka hodit.

 • Ke klasickému vybavení patří přehledný displej. Výsledek vážení by měl být dobře čitelný a kvalitní váha by měla mít možnost vážit alespoň na 3 desetinná místa.
 • Praktické jsou také váhy, které mají k dispozici kontrolky. Ty vás upozorní na stav baterií nebo případné přetížení. Aby vám baterie vydržely dlouhou dobu, bude se vám hodit také funkce automatického vypnutí.
 • Funkce TARA umožňuje vážit miminko s plenkou nebo osuškou.
 • Funkce HOLD zajistí, že váha dokáže zvážit i neklidné miminko.
 • Další praktickou funkcí je zabudovaná paměť, díky které budete mít lepší přehled o předchozím vážení.
 • A svoje výhody má také funkce automatické kalibrace, která vám váhu sama vyváží.
 • Váha se zabudovaným metrem vám umožní dítě zároveň zvážit i změřit. Metr může mít až 150 cm.
Kompaktní a ergonomická
Chicco Digitální dětská váha
 • Nejmodernější váhy pak mohou být vybaveny uklidňující melodií a v neposlední řadě jsou k dispozici váhy, které je možné propojit s aplikací v chytrém telefonu díky Wi-Fi.

Značka a cena

K nejoblíbenějším výrobkům patří modely od značek jako BabyOno a Laica. Tyto značky nabízí velké množství různě designově provedených kojeneckých vah. Další kvalitní váhy nabízí Beurer, Chicco nebo Miniland.

 • Do 1 000 Kč – koupíte váhu, která není vybavena přídavnou vaničkou a je tedy vhodná pro vážení pouze vleže. Váhy mají ergonomický tvar a z funkcí je k dispozici Tara a automatické vypnutí.
Renomovaná značka
Laica PS3001
 • Od 1 000 – 2 000 Kč – zde je již možné vybírat z velkého množství výrobků, které jsou vybaveny všemi potřebnými funkcemi a umožňují vážení v leže i ve stoje.
 • Od 3 000 a více – cena kojeneckých vah se může šplhat až k 10 000 Kč. Tyto váhy jsou určeny pro profesionální použití.

Otázky a odpovědi

Jak váhu používat?

S kojeneckou váhou přijdete do styku již v porodnici. S její pomocí zjistíte, jak miminko prospívá a jestli vypije dost mléka. Miminko by se mělo vážit před kojením a po kojení, k tomu, aby byl výsledek co nejpřesnější, budete potřebovat kojeneckou váhu, která váží přesně na gramy. Stejně jako v porodnici by se mělo miminko vážit i doma. Dříve se k tomuto účelu používaly klasické kuchyňské váhy, dnes je možné zakoupit váhu určenou k vážení miminka vhodnou pro domácí použití.

Proč je důležité miminko vážit?

Hmotnost miminka je důležitý ukazatel toho, jak dítě v prvních týdnech po narození prospívá. Pediatři si podle váhy mohou udělat obrázek o správným zdravotním a psychickém stavu dítěte. Miminka mohou být v začátcích života velmi plačtivá. Tato skutečnost je stresující pro celou rodinu. Důvodem pláče může být i to, že je miminko hladové. Kojenecká váha vám pomůže odhadnout, jestli máte dostatek mléka, nebo je nutné začít s příkrmy. Jestliže při vážení narazíte na nějaké odchylky, neznamená to, že je s miminkem něco v nepořádku.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Elektronická
Vážení vleže i ve stoje
Bezpečná
Kompaktní a ergonomická
Renomovaná značka
Multifunkční
Image
Produkt
Esperanza EBS017
BAYBY BSB 4050
Beurer BY 90
Chicco Digitální dětská váha
Laica PS3001
MyWeigh Ultra BABY 55 do 25kg
Cena ca. 700 CZK ca. 900 CZK ca. 1 600 CZK ca. 1 600 CZK ca. 1 000 CZK ca. 1 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.