Nejlepší vaničky pro miminko 2023 a jak vybrat

Pro bezpečné koupání od narození.

Autorka: Alena Rajnochová | Aktualizováno: Září 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Shnuggle Vanička Navy

Jak vybrat vaničku pro miminko

 • Typ – k dostání jsou vaničky klasické, s protiskluzem, s výpustí, tvarované, nafukovací, skládací i s přebalovacím pultem.
 • Velikost – velikost je důležitý parametr, záleží na tom, v kolika měsících nebo letech budete chtít dítě v dětské vaničce koupat, než přejdete na klasickou vanu.
 • Příslušenství – k vaničkám můžete koupit i další příslušenství.

Vanička pro miminko - náš výběr

Shnuggle Vanička Navy
Výrobce: SHNUGGLE
Druh: vaničky
Barva: modré
Délka: 0 cm
KEEEPER Vanička HIPPO bílá
Výrobce: Keeeper
Druh: vaničky
Barva: bílé
Délka: 84 cm
Thermobaby Dětská vanička Lagoon col. 04
Výrobce: Thermobaby
Druh: vaničky
Barva: bílé

Skládací vaničky pro miminko

Vaničky pro miminko se stojanem

Vaničky pro miminko s výpustí

Zobrazit kompletní nabídku vaniček pro miminka

Jak vybrat vaničku pro miminko

 • Typ – k dostání jsou vaničky klasické, s protiskluzem, s výpustí, tvarované, nafukovací, skládací i s přebalovacím pultem.
 • Velikost – velikost je důležitý parametr, záleží na tom, v kolika měsících nebo letech budete chtít dítě v dětské vaničce koupat, než přejdete na klasickou vanu.
 • Příslušenství – k vaničkám můžete koupit i další příslušenství.

Typy

TypPopis
KlasickáTyto vaničky jsou prostorné a tvarované tak, aby se do nich vlezla jakákoliv podložka nebo koupací lehátko. K dispozici je i menší odkládací prostor, na který můžete během koupání odkládat vše, co potřebujete mít zrovna po ruce. Dno vaničky je ploché díky tomu poslouží i větším dětem a v letních měsících tak může lehce nahradit i dětský bazének.
S protiskluzemVaničky s protiskluzovou úpravou zabrání neposedným dětem při případných uklouznutích a nebezpečných pádech. Tyto varianty jsou dražší, ale nevyžadují případné dokoupení protiskluzové podložky.
S výpustíPraktické jsou i vaničky, které mají dno doplněné o výpusť. Stačí pouze odstranit zátku a voda vyteče ven. I tyto vaničky jsou k dostání v různých velikostech.
TvarovanéErgonomicky tvarované vaničky 2v1 jsou doplněny o lehátko, které usnadní koupání malého miminka.
NafukovacíVhodná spíše pro občasné použití, posloužit vám může i pro bezpečné koupání na cestách, kdy je mnohdy složitější a nebezpečnější miminko koupat, zejména díky tomu, že hotelové pokoje jsou vybaveny především sprchovými kouty v různých kvalitách. Uklouznutí může skončit i rozbitou hlavou.
SkládacíSkládací vanička je další možností, kterou využijete na cestách. Je praktická i v malých bytech. Skládací vaničky disponují výpustí a přihrádkami na mýdlo nebo jiné pomůcky.
S přebalovacím pultemJedná se o pevný stojan, který je kromě vaničky vybaven přebalovacím pultem. K dispozici máte i praktickou poličku na koupání. Vodu snadno vypustíte díky výpusti a praktický je i metr, kterým můžete kontrolovat, jak miminko roste.
Miminko se koupe ve vaničce

Stále oblíbené jsou jednoduché plastové vaničky, iStock / :FamVeld

Velikost

I velikost je důležitý parametr, záleží na tom, v kolika měsících nebo letech budete chtít dítě v dětské vaničce koupat, než přejdete na klasickou vanu.

 • Jestliže bydlíte v bytě, který není vanou vybaven, bude vhodnější volit větší vaničku, která vám může posloužit až do cca 5 let věku. Ale i v případě, že vanu vlastníte, může být větší varianta vhodnější zejména kvůli menší spotřebě vody.
 • V případě více dětí v domácnosti je lepší koupat je zaráz, mohou si pohrát, nemusíte všechno chystat 2x nebo vícekrát a spotřeba vody je menší.
 • Vaničky mohou mít délku v rozmezí 50 cm – 102 cm. Nejběžnější jsou výrobky o velikosti 80 a 100 cm.
 • Objem 2 litry mají zpravidla koupací kyblíky, které jsou určeny dětem od narození do cca 1 roku. Vanička má na svém dně speciální zarážku, která poskytne malým dětem maximální podporu, starší děti v ní pak mohou sedět. Bezpečnost zajišťují gumové nožičky.

Víte, že…?

Pokud je vaše domácnost vybavená vanou, můžete pořídit místo vaničky praktickou přepážku. Tu libovolně umístíte do vany a vody napustíte pouze do ohraničeného prostoru. Výhodou přepážky je zejména její skladnost.

Novorozeně při koupání ve vaničce

Dětskou vaničku můžete používat od narození do 3 - 4 let věku, iStock / Jurasy

Příslušenství

K vaničkám je běžně k dostání stojan, na který je možné vaničku umístit a ušetřit tak svoje záda hrbení. K dalšímu možnému vybavení patří teploměr nebo lehátko.

Značky

Vanička pro miminko
Shnuggle Vanička Navy

K dostání jsou vaničky od mnoha různých značek, nabízející výrobky z certifikovaných a nezávadných materiálů různých velikostí. Klasické nebo různě ergonomické vaničky můžete koupit od značek jako Tega, Cosing, Renostav, Keeper, VCAS, Luma, dBb Remond a další.
Vaničky s lehátkem nabízí Bo Jungle, Keeper nebo Tega. Objem litry zakoupíte od Shnuggle, cestovní skládací je opět výrobkem dBb Remond. Vaničku s přebalovacím pultem pak vyrábí Topmark. Přepážku do vany koupíte od BabyDAM.

Miminko sedící v koupacím kyblíku

Alternativou k vaničkám jsou koupací kyblíky, iStock / DarioEgidi

Cena

 • Cena vaniček se pohybuje v rozmezí od cca 250 – 3 200 Kč.
 • Nejlevněji pořídíte obyčejné vaničky ve velikostech 55, 80 nebo 100 cm. Vybírat můžete z mnoha různých barev.
 • Vaničky, jejichž cena vyšplhá nad 500 Kč, už může mít ergonomický tvar a k dispozici je i sedátko.
 • Za cca 1 000 Kč jsou k dispozici různé skládací vaničky a další modely ergonomicky tvarovaných typů, a také přepážka do vany. Za tuto cenu zakoupíte i malé vaničky s objemem 2 litry.
 • Nejdražší jsou pak vaničky v kombinaci s přebalovacím pultem, jejich cena je vyšší než 3 000 Kč.
 • Z příslušenství, které můžete k vaničkám přikoupit, je nutné zmínit pouze cenu stojanů. Ta se pohybuje kolem 1 000 Kč. Jestliže budete chtít stojan zakoupit, vybírejte vždy stejnou značku, jakou má i vanička. Ne všichni výrobci však stojan ve své nabídce mají.

Víte, že…?

Voda určená ke koupání novorozenců by měla mít optimálně teplotu 37°C. Větší děti se mohou koupat ve vodě o teplotě kolem 30°C.

Otázky a odpovědi

Co je cestovní vanička?

Jedná se o skládací vaničku kompaktních rozměrů, kterou můžete používat doma i na cestách. Tyto vaničky jsou vhodné do menších bytů, jsou skladné a nebudou nikde zbytečně překážet. Také součástí těchto vaniček může být výpusť nebo teploměr.

Jaká vanička je nejoblíbenější?

V současné době je možné koupit různé typy vaniček. Každý od vaničky očekává něco jiného. Někdo bude volit levnou klasiku, jiný moderní vaničku umístěnou na stojanu nebo s přebalovacím pultem. Oblíbené jsou vaničky s protiskluzem nebo malé vaničky se zádovou opěrkou.
Zobrazit kompletní nabídku vaniček pro miminka