Kopírka

Multifunkční přístroj pro všestranné využití.

Jak vybrat kopírku

Kopírka je přístroj, díky kterému během chvilky a za rozumnou cenu, pořídíte kopii dokumentu nebo obrázku. Své využití nachází především v kancelářích, školách, ale také doma. To jaký model si vyberete, by se mělo odvíjet od toho, jak často ji budete používat, k jakému tisku ji potřebujete, případně kolik lidí ji využije.

Typy

Kopírka jako taková je přístroj, který pořizuje pouze kopie. Na trhu jsou ale i další výrobky, které tuto funkci mají, ale nabízí i další možnosti. Z tohoto hlediska můžete rozlišovat tři typy přístrojů

  • Kopírka – určena pouze ke kopírování; jako taková se již příliš nevyužívá
  • Tiskárna – umožňuje nejen pořizování kopií, ale také zajišťuje tisk dokumentů z počítače nebo z externích disků
  • Multifunkční zařízení – kopíruje, tiskne i skenuje dokumentů nebo obrázků
Výkonná
Canon i-Sensys MF643Cdw

Z hlediska typů se v dnešní době určitě vyplatí investovat do multifunkčního zařízení, ale samozřejmě záleží i na tom, k jakému účelu tento výrobek kupujete.
Dále je možné tyto přístroje rozdělit podle barevnosti tisku, tzn. kopírky barevné nebo černobílé.

Technologie tisku

Z hlediska tohoto parametru rozlišujeme kopírky/tiskárny inkoustové nebo laserové. Každá má své výhody a nevýhody.

  Výhody Nevýhody
Inkoustová Nízká pořizovací cena Lépe tiskne barevné fotografie a grafiku Velká spotřeba inkoustu Nutnost čistit tiskovou hlavu Možnost zatuhnutí inkoustu v tryskách
Laserová Ideální pro častý tisk Ideální pro tisk textových dokumentů Menší spotřeba inkoustu Inkoust nezasychá Nižší provozní náklady Vysoká rychlost tisku Vyšší pořizovací cena Dražší tonery

Rozlišení

Přesněji řečeno maximální tiskové rozlišení, které se udává v jednotkách DPI. Tento parametr určuje, kolik pixelů umí tiskárna vytisknout na konkrétní plochu. Jako u mnoha jiných parametrů i zde platí čím více, tím lépe, tedy čím vyšší údaj DPI, tím jemnější a detailnější tisk bude zprostředkován.
Vyšší rozlišení je vhodné volit, když budete přístroj používat k tisku fotografií. To se týká zejména Inkoustových kopírek/tiskáren. U laserových, které jsou určeny hlavně pro tisk dokumentů, není tento parametr zas až tak důležitý.

Elektrofotografická
Brother MFC-L2712DN

Víte, že…?

V kanceláři, kde se tiskne i několik stovek stran za měsíc si své místo najde určitě laserová multifunkční tiskárna, která zvládne i formáty A3. Stejný typ využijete i v menších kancelářích nebo v domácích pracovnách. Při tisku do 150 stran měsíčně si ale vystačíte i s formátem A4. Občasné domácí používání je na zvážení a požadavcích konkrétního uživatele.

Rychlost

Rychlost tisku je údaj, který uvádí, kolik stránek je kopírka/tiskárna schopná vytisknout za jednu minutu. Z hlediska tohoto parametru se jeví jako výkonnější modely laserové. Zde se standartní rychlost tisku uvádí 20 – 30 stran za minutu, ale existují i takové, které tisknou 60 stran a více za minutu. Inkoustové tiskárny mají rychlost tisku běžně kolem 20 stran za minutu. U základních modelů je to ale podstatně méně – cca 5 stran za minutu. Naproti tomu jsou přístroje, které vytisknou i 70 stran.

Formáty

U všech těchto přístrojů je standardně používaným formátem A4. Některé modely podporují také formát A3. Pokud potřebujete tisk větších formátů, budete se muset zaměřit na jednoúčelová zařízení, jako jsou velkoformátové tiskárny nebo skenery.

Multifunkční
Xerox B215V_DNI

Typ tisku

Existují dva základní typy tisku a to bezokrajový a oboustranný.

  • Bezokrajový – je důležitý při tisku fotografií; některá zařízení nechávají bílé okraje i při nastavení celostránkového tisku, ty je pak nutné ořezat
  • Oboustranný – označovaný jako duplex; nejprve jsou vytištěny liché strany, sudé se tisknou po manuálním otočení papírů v zásobníku; u automatického oboustranného tisku, vše obstarává sama kopírka/tiskárna

Náklady

Při provozu těchto typů zařízení vás čekají trojí náklady.

Kvalitní foto tisk
HP LaserJet Pro M227sdn G3Q74A

Příkon, spotřeba energie

Spotřeba elektrické energie je jeden z parametrů, který můžete při výběru zohlednit. Např. laserové tiskárny jsou energeticky náročnější, protože pracují při vysokých teplotách. Příkon je udáván ve wattech a platí, že čím vyšší hodnota je uvedena, tím vyšší bude i spotřeba energie. Kromě spotřeby energie při provozu, je důležitá i ta v pohotovostním tzv. stand-by režimu.

Cartridge

Jedná se o největší položku v kategorii nákladů. Ceny tonerů výrazně liší, a proto byste se na tento údaj měli určitě zaměřit. Nejnákladnější budou pravděpodobně tonery levných tiskáren, případně malé tonery.
Důležitý je také počet tiskových kazet, které tiskárna využívá. Výhodou je, pokud je možný tisk i v případě, že některá z nich je prázdná.
Výhodnější jsou tiskárny, které mají barvy oddělené. Pokud mají jen jednu spojenou cartridge, budete ji muset často měnit, i když toner nebude ještě zcela prázdný.

Papír

Papír je spotřební materiál a náklady se budou lišit jednak u jednotlivých formátů (A3, A4), ale také u typů papírů. Papíry s vyšší gramáží jsou kvalitnější, ale také dražší. Ty s nízkou gramáží se např. nedoporučují u oboustranného tisku, protože může docházet k rozpíjení inkoustu. Pro tisk fotografií je pak nejvhodnější fotopapír, který je také dražší.

Černobílá
Kyocera Ecosys M2040dn

Ceny a výrobci

  • Do částky 5000,- Kč koupíte multifunkční zařízení pro domácí použití. V nabídkách jsou jak inkoustové, tak laserové modely, většinou s nižší rychlostí tisku. Vyrábí je např. Canon a Brother.
  • Do 10000,- Kč najdete poměrně kvalitní modely vhodné i např. pro menší kanceláře. Opět se zpravidla jedná o multifunkční zařízení, která nabízí tisk jak ve formátech A4, tak A3. Také se zvyšuje rychlost tisku. Z výrobců lze uvést např. HP nebo Epson.
  • Tiskárny v ceně nad 10000 již využijete i v rámci velkých kanceláří, copy centrech apod. Platí, čím dražší tiskárna, tím více funkcí, tím výkonnější zařízení. Nejdražší výrobky se pohybují i ve stovkách tisíc Kč.
Jméno
Výkonná
Elektrofotografická
Multifunkční
Kvalitní foto tisk
Černobílá
S faxem
Image
Produkt
Canon i-Sensys MF643Cdw
Brother MFC-L2712DN
Xerox B215V_DNI
HP LaserJet Pro M227sdn G3Q74A
Kyocera Ecosys M2040dn
OKI MC363dn
Výrobce
Canon
Brother
Xerox
HP
Kyocera
OKI
Automatický oboustranný tisk
Automatický podavač
Bluetooth
Čtečka karet
Wi-Fi
Cena ca. 6 900 CZK ca. 4 200 CZK ca. 5 600 CZK ca. 6 200 CZK ca. 9 300 CZK ca. 9 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena