Parní pračka

Pokročilá technologie i do Vašeho domova.

ca. 11 300 CZK
ca. 14 500 CZK
ca. 18 000 CZK
ca. 9 000 CZK
ca. 15 500 CZK

Jak vybrat parní pračku

  • Parní pračka je spolehlivější v boji s jakoukoliv špínou. Kromě toho zbaví Vaše oblečení alergenů, což ocení především alergici.
  • Mezi další přednosti parní pračky patří šetrnost, nižší spotřeba a menší hlučnost.
  • Parní pračky se vyrábí v různých velikostech, vybrat tak můžete spotřebič pro menší i větší rodinu.
  • Samozřejmostí je velký počet funkcí.

Praní v páře

Parní pračka pere stejně jako klasická automatická. Tento typ pračky ale využívá k odstraňování skvrn páru. Oblečení se pomocí páry zbaví skvrn a také pachů. Horká pára má antibakteriální účinky a má schopnost uvolňovat vlákna. Prací prostředek se tak dostane snáze ke skvrně.

Pára má výborné čistící schopnosti a je velmi šetrná. Prádlo je hygienicky čisté a bez alergenů jako jsou roztoči, prach a pyl. V této pračce můžete bez obav prát veškeré oblečení i z jemné a choulostivé látky, jako je hedvábí a krajka. Je k těmto materiálům dokonce šetrnější než klasické pračky. Oblečení není tolik pomačkané, což je další výhoda tohoto výrobku.

Technologie Eco Bubble
Samsung WW90TA046AE/LE

Jak funguje

Parní pračky posouvají technologii o krok dál. Parní generátor mění vodu běžné teploty v páru. Technologie parního praní spočívá v tom, že pára přirozeně uvolňuje vlákna a tím odstraní i velmi odolné skvrny.

Zefektivnění pracího procesu pomocí účinků páry je prováděno vháněním páry do bubnu při praní. Využívá se tak efektu parního čištění, kdy pára odstraňuje nečistoty a působí antibakteriálně už při teplotě nad 40 °C.

Voda je ohřívána přímo v ohřívači, který vytváří páru. Při tomto procesu dochází ke snížení spotřeby ohřátě vody a zároveň spotřeby elektrické energie. Tento typ praček je většinou v energetické třídě A++. Dále jsou vybaveny funkcí duální sprchování. Je to systém, který snižuje spotřebu vody a energie, protože rozprašuje jak vodu kolující ode dna bubnu, tak páru, vytvářenou parním generátorem.

Technologie Al Control
Samsung WW90T554DAE

Parní pračky jsou navíc téměř bezhlučné, můžete tedy bez obav prát i v noci.

Úsporné praní

Výhodou parní pračky je nižší spotřeba vody a to až o třetinu. Také zaplatíte méně za elektřinu, protože pára pomůže lépe rozpustit prášek a voda se díky ní rychleji ohřeje na potřebnou teplotu. Dále pak existují programy, které nabízí praní bez pracího prášku.

Objem bubnu a plnění

Objem bubnu je při výběru pračky důležitý faktor. Pro běžnou čtyřčlennou rodinou vybírejte pračku s kapacitou 4 – 6 kg prádla. Většinou je lepší, pokud vám to prostory dovolí, koupit pračku s větším bubnem, protože není dobré pračku plnit na 100%. Je doporučeno zaplnění asi do 80%, protože musíte počítat s tím, že prádlo potřebuje prostor, aby se mohlo pohybovat. Tak bude praní efektivnější.

Zničí téměř100 % alergenů
LG F28V9GW2W

Plnění

Také v případě parní pračky můžete vybírat způsob plnění. Nejčastěji se setkáte s plněním zepředu, najdete ale také modely umožňující plnění shora.

Přední plnění je více výhodné, tato pračka je opatřena průhledným víkem bubnu, díky kterému můžete proces praní kontrolovat. Tato pračka vám také umožní postavit na ni sušičku. Pokud máte malou koupelnu, můžete ji zapustit do kuchyňské linky.

Pračka s horním plněním je méně náročná na prostor, a vložení i vytažení prádla je jednodušší. Nemusíte se k ní ohýbat. Nevýhodou této pračky je zejména malý výběr modelů.

ProSmart™
Beko EWUE 76261CSH1W

Funkce

Parní pračky nabízí mnoho funkcí a programů, které jsou běžné u všech typů praček jako syntetika, bavlna, bílé prádlo nebo jemné tkaniny. Parní pračky pak mají také své speciální programy a funkce, mezi které patří například:

Funkce Popis
Technologie ProSense Automaticky zváží náplň pračky při každém praní a snímače následně upraví délku praní tak, aby vaše oblečení dostalo tu nejlepší péči.
SoftPlus Funkce zajistí, aby se aviváž dostala do hloubky každé tkaniny, tím ochrání vlákna a prodlouží životnost oděvů. Oblečení bude měkčí a hladší.
ProSteam Tato technologie umožňuje zakončit každý prací cyklus párou. Ta zamezí mačkání a navíc prádlo osvěží a načechrá.
Eco TimeSaver Speciální prací program umožňuje volbu co nejkratšího a energeticky nejvýhodnějšího praní.
TurboWash Technologie umožňující aktivní sprchování čistou vodou.
Refresh Program, který pomocí páry odstraní z oblečení nepříjemné pachy jako je například cigaretový kouř.
Allergy Care Program, který přispívá k odstranění alergenů, které mohou způsobovat alergie dýchacích cest nebo kůže.

Víte, že…?

Společnost LG vám nabízí možnost stáhnout si až 18 chytrých funkcí prostřednictvím Wi-Fi do vašeho telefonu. Aplikace LG Smart ThinQ vám nabízí například předpírku, odložený start, dětskou pojistku, čištění bubnu, dálkový start a jiné.

Cena a výrobci

Ceny parních praček začínají od 10 000 Kč a výše. Cena je závislá na velikosti pračky a funkcích. Vybírat můžete mezi automatickými pračkami, které navíc nabízí i několik parních programů, další možností jsou pouze parní pračky a nakonec můžete koupit také pračku se sušičkou.

Technologie TurboWash
LG F2DV5S8S1

Mezi hlavní výrobce parních praček Patří AEG, Electrolux nebo LG. Automatické pračky nabízející parní programy pak dále nabízí Beko, Whirlpool, Bosch a další.

Víte, že…?

LG parní pračka s motorem Direct Drive odstraní téměř 100% alergenů, jako jsou zvířecí chlupy, roztoče nebo prach a zabraňuje, aby se v ní prádlo pomačkalo.

Otázky a odpovědi

Pere parní pračka lépe?

Každý výrobce deklaruje, že právě jeho pračka pere ze všech nejlépe. V případě parní pračky byla prokázána lepší kvalita vypraného prádla, zejména pak některých skvrn. Z tohoto hlediska tak můžeme říct, že parní pračka si s některými běžnými nečistotami opravdu poradí lépe, než běžná pračka.

Jaké jsou výhody parního praní?

Největší předností je šetrnost a to i k opravdu jemnému prádlu. Parní pračka pere rychleji, je šetrnější a výhodou je i tichý chod. Díky parní pračce zbavíte Vaše oblečení 99% alergenů, jako jsou roztoči a prachové části. Nevýhodou této pračky je tak pouze vyšší pořizovací cena.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Technologie Eco Bubble
Technologie Al Control
Zničí téměř100 % alergenů
ProSmart™
Technologie TurboWash
Image
Produkt
Samsung WW90TA046AE/LE
Samsung WW90T554DAE
LG F28V9GW2W
Beko EWUE 76261CSH1W
LG F2DV5S8S1
Výrobce
Samsung
Samsung
LG
LG
Barva
bílé
bílé
bílé
bílá
bílé
Dětská pojistka
Displej
Energetická třída
A
A
A
A
C
Hloubka
55 cm
63.5 cm
47.5 cm
49 cm
47 cm
Hlučnost při praní
Hmotnost
65 kg
67 kg
60 kg
31.9 kg
63 kg
Maximální náplň pračky
9 kg
9 kg
8.5 kg
7 kg
8.5 kg
Počet programů
14
22
14
15
14
Šířka
60 cm
60 cm
60 cm
60 cm
60 cm
Výška
85 cm
85 cm
85 cm
84 cm
85 cm
Způsob plnění
přední
přední
přední
přední
přední
Způsob umístění
volně stojící
volně stojící
volně stojící
volně stojící
volně stojící
Objem bubnu
58 l
58 l
Počet otáček
1400 ot./min
1400 ot./min
1200 ot./min
1200 ot./min
1170 ot./min
Regulace spotřeby vody
Sprchování prádla
Cena ca. 11 300 CZK ca. 14 500 CZK ca. 18 000 CZK ca. 9 000 CZK ca. 15 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Alena Rajnochová

About the Author

About the Author

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela několik různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které nejen ráda čtu, ale zkouším i občas nějaký příběh vytvořit. Díky tomuto svému koníčku jsem se dostala do týmu copywriterů. Začínala jsem s psaním dětských pohádek a příběhů, postupně jsem zpracovávala témata, která mohou zajímat rodiče i starší děti. Nyní se specializuji se na psaní produktových článků. Díky této práci jsem se dozvěděla mnohé z oblasti zdraví, péče o tělo, děti, domácnost a zahradu, což jsou témata, která mě zajímají nejvíce.