Posilovač břicha

Ploché břicho i vytvarovaná postava.

ca. 1 800 CZK
ca. 100 CZK
ca. 4 200 CZK
ca. 1 600 CZK
ca. 200 CZK
ca. 700 CZK

Jak vybrat posilovač břicha

  • posilovače vhodné pro statické i dynamické posilování
  • díky nosnosti v rozmezí 120 – 150 kg jsou posilovače určeny ženám i mužům
  • vyberte ten správný model pro vaši domácí posilovnu

Typy

Šikmá posilovací lavice

Je určena na posilování přímých a šikmých břišních svalů, případně zádových svalů. V horní části lavice jsou držáky, o ty si zapřete nohy a následně provádíte dané cviky (sedy – lehy apod.). Náklon jde zpravidla měnit do různých úrovní a tím zvyšovat či snižovat obtížnost cvičení.

Speciální posilovače břicha

Jedná se o sedátko se zádovou opěrkou opatřenou masážními válečky. Cvičením simulujete klasické cvičení sedů – lehů, ale dle výrobců je účinnější. Výhodou, oproti cvičení bez přístroje, je, že máte podepřenou páteř a krk, takže je nezatěžujete a procvičujete opravdu jen břicho.

Posilovací lavice
HMS L 8355

Rotany

Rotany nebo také cvičební točny pomáhají posilovat a zpevňovat postavu. Cvičení je zaměřené především na oblast šikmých břišních svalů a boků a je velmi jednoduché. Postavíte se na točnu a pohybujete tělem do stran.

Balanční podložky

Tyto podložky jsou hojně využívané nejen při běžném cvičení, ale také při rehabilitaci. Při cvičení působíte na střed těla (hluboký stabilizační systém), takže je opravdu komplexní. Výsledkem je zlepšení držení těla, břišních svalů, vytvarovaná postava, lepší koordinace pohybů. Navíc předcházíte bolesti zad a zpevňujete pánevní dno.

Elektrostimulátor na břicho

Toto zdravotnické zařízení působí prostřednictvím elektrického proudu na danou část těla, v tomto případě břicho. Přístroj je opatřen samolepícími diodami. Napodobuje přirozené tělesné impulsy a přenáší je přes pokožku ke svalům. Dochází k vyššímu prokrvení, uvolnění svalového napětí a růstu svalů.

Rotana
Acra Rotana bez magnetů

Přístroje posilující celé tělo

Pokud vám nejde jen o posílení břišních svalů, ale chcete vytrénovat celé tělo, můžete zvážit koupi dalších cvičebních přístrojů:

  • Vibrogym – vibromasážní stroj, který pomáhá při redukci vaší váhy
  • Závěsné posilovací systémy
  • Posilovací věže pro trénink celého těla
  • Eliptical

Elektrostimulátory

Jsou samostatnou skupinou a svými parametry se od klasických cvičebních strojů liší. Zaměřit se můžete např. na:

Balanční podložka
BOSU Balance Trainer Profi
  • Počet elektrod – čím víc elektrod, tím víc svalových skupin procvičíte

Množství a druhy programů

  • Certifikace – důležitý údaj, protože se jedná o lékařský nástroj, který je v styku s tělem, a to přímo ovlivňuje; Přístroje bez certifikátu rozhodně nekupujte!
  • Napájení – ovlivňuje cenu přístroje
Šetrný k páteři
Hammer AB ROLLER

Víte, že…?

Při cvičení je důležité soustředit se na správné držení těla – krku, beder, stažení břišních svalů. Není potřeba zdůrazňovat sílu pohybu, ale soustředit se na pohyb jako takový. Důležité jsou pomalé, kontrolované pohyby. Především u lidí, kteří trpí bolestmi zad, by mělo být cvičení velmi opatrné, ideálně pod dohledem profesionála.

Rozměr

Rozměr je důležitý s ohledem na nároky na místo, kam přístroj postavíte, nebo kam ho po ukončení cvičení uložíte. Pokud máte v domě místnost, kterou se chystáte přebudovat na vlastní posilovnu, můžete si dovolit přístroje, větších rozměrů. Ideálně se zaměřte na takové, které procvičí více částí těla, ne je jen břicho. Pokud s místem bojujete, vyberte takový, který se bude dát dobře složit nebo je sám o sobě malý a tedy je ho možné uložit kamkoli, třeba zasunout pod postel.

Nosnost

Nosnost se uvádí téměř u všech cvičebních přístrojů, kromě elektrostimulátorů. Vždy je nutné ji respektovat. Pokud je to možné, volte raději takové přístroje, které ji mají i o několik desítek kilogramů větší než potřebujete. Získáte tak buď stabilnější a bezpečnější stroje nebo je bude moci využívat i další člen domácnosti, který váží třeba více než vy.

Elektrostimulátor
Verk 15597 Fitness stimulátor břišních svalů EMS

Výška cvičence

Tento údaj zpravidla najdete u posilovacích lavic, ale také u posilovačů břicha. Uvádí se maximální výška cvičence a ta je nejméně 180 cm. Podle statistik je 180 cm průměrná výška mužů v ČR, u žen se uvádí 168 cm. Z toho je jasné, že ženy tento údaj příliš řešit nemusí a muži alespoň orientačně.

Výhody a nevýhody

Pokud bychom měli řešit nevýhody, byla by to vyšší cena u toho nebo onoho výrobku nebo větší nároky na místo. Klady jsou více různorodé.

Typ Popis
Posilovací lavice – jednoduché, ale plnohodnotné vybavení pro domácí posilovnu
Posilovač břicha – velmi jednoduché cvičení zvládne opravdu každý
  – stačí pravidelná krátká cvičení
  – malé nároky na místo
Balanční podložka – široká nabídka různých typů pro dospělé i děti
  – cvičení působí komplexně na celé tělo
Elektrostimulátor – při cvičení není třeba vyvíjet vlastní fyzickou námahu
  – běžně nabízí programy pro více částí těla
  – u některých modelů je možné „cvičit“ i při jiných činnostech

Výrobci a ceny

Posilovací lavice se cenově pohybují mezi 1000,- Kč a necelými 12000,- Kč. Rozdíl mezi levnými a dražšími variantami je v jejich vzhledu, nosnosti, stabilitě atd. Nejdražší modely jsou vhodné pro profesionální posilovny. Vyrábí je např. Master nebo HMS.
Posilovače břicha koupíte od cca 800,- Kč do 1500,- Kč. Mezi přístroji o různých cenách nejsou žádné výraznější rozdíly. Ze značek lze uvést inSPORTline a Lifefit.
Rotany, respektive rotační desky/točny stojí od 100,- Kč do 3500,- Kč. Ceny se liší u jednotlivých výrobců, ale také např. použitým materiálem. Dražší varianty mohou být např. vyrobeny ze dřeva. Vyrábí je Acra a např. Pedalo.
Balančních podložek najdete na našem trhu obrovskou škálu od čoček, které koupíte kolem 100,- Kč až po balanční židličky za cca 12000,- Kč. Mezi výrobce patří Bosu a Togu.
Elektrostimulátory zaměřené na břišní svaly stojí cca 250,- Kč až 2000,- Kč. Dražší varianty jsou většinou určeny pro více částí těla. Vyrábí je např. Medisana.

Závěsný systém
Power System PSX PS-4020 závěsný posilovací TRX

Otázky a odpovědi

Jak vybrat posilovač břicha?

Posilovače břišních svalů nabízí různí výrobci. Každý z přístrojů se trochu jiný a používá se jiným způsobem. Vybrat jeden model, který by bylo možné označit za nejlepší je tak nemožné. Každému totiž vyhovuje něco jiného. Žádný z posilovačů však není zázračný, bez pravidelného cvičení nebude správně fungovat žádný

Na co dát při výběru posilovače pozor?

Ať už budete vybírat jakýkoliv posilovač či jiný stroj, vždy upřednostňujte výrobky kvalitních výrobců a veškeré sportovní vybavení nakupujte ve specializovaných prodejnách nebo e-shopech. Vyvarujte se nákupu zázračných pomůcek, které vám vykouzlí pekáč buchet rychle a bez námahy.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Posilovací lavice
Rotana
Balanční podložka
Šetrný k páteři
Elektrostimulátor
Závěsný systém
Image
Produkt
HMS L 8355
Acra Rotana bez magnetů
BOSU Balance Trainer Profi
Hammer AB ROLLER
Verk 15597 Fitness stimulátor břišních svalů EMS
Power System PSX PS-4020 závěsný posilovací TRX
Výrobce
HMS
Acra
BOSU
Hammer
Verk
Power System
Nosnost
100 kg
100 kg
136 kg
Určení
Břicho, záda, boky
Formování postavy
Posilování celého těla
Břišní svaly
Břicho
Posilování s vlastní vahou
Cena ca. 1 800 CZK ca. 100 CZK ca. 4 200 CZK ca. 1 600 CZK ca. 200 CZK ca. 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena