Provzdušňovač trávníku

Pro správné ošetření trávníku.

ca. 700 CZK
ca. 4 200 CZK
ca. 25 000 CZK
ca. 7 600 CZK
ca. 10 500 CZK

Jak vybrat provzdušňovač trávníku

 • Pří výběru tohoto výrobku se můžete setkat se dvěma pojmy a to provzdušňovač a vertikutátor.
 • Podle typu pohonu je možné rozdělit přístroje na čtyři typy, přičemž každý má své klady i zápory.
 • Výkon motoru je udáván ve wattech (W) a platí pravidlo, čím vyšší hodnota, tím lepší, výkonnější, rychlejší stroj bude.
 • Počet nožů je parametr, který bude mít následně vliv na kvalitu trávníku.

Typy

Pří výběru tohoto výrobku se můžete setkat se dvěma pojmy a to provzdušňovač a vertikutátor. Jedná se o velmi podobné stroje, které mají obdobnou funkci, ale jistý rozdíl tu je.

Provzdušňovač

Provzdušňovače jsou opatřeny ocelovými drápky, které sbírají „nečistoty“ jako listí nebo mech, na povrchu trávníku. Jsou šetrnější, a proto ho můžete používat častěji, uvádí se zhruba po každém třetím sečení.

Ruční
Fiskars 136524 QuikFit

Vertikutátor

Prostřednictvím úzkých kovových nožů zasahuje zhruba 2 – 3 mm do půdy a tím ji provzdušní a načechrá. Nejsou tak šetrné, jako výše uvedené provzdušňovače, takže jejich používání bude mít větší interval – maximálně 2x ročně.

Kombinované

Tyto výrobky jsou v současné době asi nejvyhledávanější, protože nabízí jak válec s vertikutačními noži, tak s ocelovými drápky. Válce je možné měnit dle potřeby.

Víte, že…?

V souvislosti s provzdušňováním půdy jste se možná setkali také s pojmy kultivátor a rotavátor. Tyto přístroje nejsou určeny pro zlepšení kvality trávníku, ale slouží k provzdušnění půdy na polích.

Elektrický
STIHL RLE 240

Pohon

Podle typu pohonu je možné rozdělit přístroje na čtyři typy, přičemž každý má své klady i zápory.

Pohon Typ
Elektrický Stroje určené pro menší pozemky, které nejsou příliš členité. Jsou zpravidla menší a lehčí. Zajišťují tichý chod a jsou prakticky bezúdržbové. Přívodní kabel může při práci překážet. Jsou také méně výkonné oproti benzínovým variantám.
Benzínový Vhodné pro větší pozemky. Mají robustnější, větší a těžší konstrukci. Disponují velkým výkonem. Tyto stroje jsou poměrně hlučné a vyžadují dolévání benzínu a oleje. U modelů s výkonem nad 2000 W by měl být součástí také pojezd, pro ulehčení manipulace se strojem.
Akumulátorové Využijete je jak na malých, tak velkých zahradách. Omezeni jste kapacitou baterie. Pokud udržujete větší pozemek, doporučuje se zakoupit náhradní baterii. I tyto stroje nevyžadují žádnou zvláštní údržbu.
Ruční Nejlevnější varianta. Z dalších výhod lze jmenovat nulovou údržbu, jednoduché ovládání a skladnost. Jsou vhodné pro malé trávníky a špatně dostupná místa. Vyžadují větší fyzickou sílu.

Výkon

Výkon motoru je udáván ve wattech (W) a platí pravidlo, čím vyšší hodnota, tím lepší, výkonnější, rychlejší stroj bude. Výkon motoru úzce souvisí s typem provzdušňovače/vertikutátoru:

 • Elektromotor – nižší výkon zpravidla mezi 1 300 – 1 800 W
 • Benzínové – výkon je podstatně vyšší, uvádí se mezi 1 600 – 4 000 W
Benzinový
Weibang WB 486 CRB

Při výběru motoru je dobré řídit se velikostí pozemku:

 • Do 600 m² stačí výkon do 1500 W
 • Do 800 m² se doporučuje výkon do 1800 W
 • Více než 800 m² výkon alespoň 1600 W a více

Válce

Jak bylo popsáno výše, válce se liší v závislosti na typu stroje:

S 18 noži
VeGA GT 5654
 • Vertikutační válec – nože prořezávají a čistí trávník; dochází k hloubkovému provzdušnění
 • Provzdušňovací válec – čistí trávník, provzdušní jeho povrch; k častějšímu použití

Válce dále mohou být pevné nebo pohyblivé. Pevné využijete tam, kde se nevyskytují kameny nebo např. zabudované závlahy či jiné pevné části. V opačném případě se vám budou hodit tzv. flexi nože.

Nože

Počet nožů je parametr, který bude mít následně vliv na kvalitu trávníku. Platí, že čím víc jich bude, tím lepších výsledků dosáhnete. Pokud bude nožů málo, bude nutné trávník provzdušnit ve dvou směrech a to podélně i příčně. U většího počtu bude stačit pouze jeden směr.

Sklápěcí rukojeť
MTD OPTIMA 35 VO
 • U nožů se můžete také zaměřit na jejich kvalitu, respektive ostrost a odolnost. Nože se během používání budou tupit, takže je dobré vybírat stroj i podle dostupnosti náhradních dílů. U levnějších variant se můžete setkat s tím, že bude nutné vyměnit celý válec, ne jen jednotlivé nože.

Tyto parametry nemusí být nutně uváděny.

Výrobci a ceny

Mezi výrobce provzdušňovačů trávníku a vertikutátorů patří např. AL-KO, Hecht, Einhell nebo Fieldmann.
Ceny výrobků úzce souvisí jednak s výkonem a typem motoru, ale také s kvalitou zpracování. Stroje lze rozdělit do několika cenových kategorií:

 • Do 1000 Kč – V této cenové kategorii koupíte ruční provzdušňovače, vertikutační hrábě.
 • 1000 Kč až 5000 Kč – Jednoduché modely s elektromotorem nebo akumulátorové stroje, vhodné na pozemky do 800 m²; disponují nižším výkonem a menší šíří záběru.
 • 5000 Kč až 10000 Kč – V tomto cenovém rozpětí najdete jak elektrické tak benzínové stroje; jejich kvalita se ale může podstatně lišit; mají vyšší výkon, větší šíři záběru i kvalitnější konstrukci; vhodné i pro větší plochy.
 • 10000 Kč až 20000 Kč – Zejména benzínové stroje kvalitního provedení, s vysokým výkonem; vhodné pro velké zahrady, lehce členitý terén, neudržované a zanedbané trávníky.
 • Nad 20000 Kč – Jedná se o poloprofesionální nebo profesionální benzínové vertikutátory a provzdušňovače, určené pro opravdu velké, rozsáhlé pozemky.

Otázky a odpovědi

Proč trávník provzdušňovat?

Aby byl trávník na vaší zahradě opravdu krásný, je nutné se o něj patřičně starat a to zejména po zimním období. Jaro je ideální doba, kdy začít s jeho provzdušněním a vertikutací. Toto ošetření umožní vašemu trávníku správně růst, protože se zbaví nečistot a nakypření půdy zajistí průchod vodě a živinám.

Jak vybrat provzdušňovač trávníku?

Provzdušňovač vybírejte podle velikosti Vašeho pozemku. Pro malé plochy jsou ideální elektrické nebo akumulátorové provzdušňovače. Velké plochy budete udržovat pomocí benzínového provzdušňovače.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Ruční
Elektrický
Benzinový
S 18 noži
Sklápěcí rukojeť
Image
Produkt
Fiskars 136524 QuikFit
STIHL RLE 240
Weibang WB 486 CRB
VeGA GT 5654
MTD OPTIMA 35 VO
Výrobce
FISKARS
Stihl
Weibang
VeGA
MTD
Záběr
205 cm
34 cm
46.7 cm
38 cm
35 cm
Hmotnost
0.512 kg
16 kg
58 kg
24.5 kg
37 kg
Koš
50l
45 l
Ano
Cena ca. 700 CZK ca. 4 200 CZK ca. 25 000 CZK ca. 7 600 CZK ca. 10 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.