Rošt do postele

Vyberte si nový rošt do postele pro Váš kvalitní spánek.

ca. 45 000 CZK
ca. 500 CZK
ca. 6 500 CZK
ca. 11 400 CZK

Jak vybrat rošty do postele

  • Rošty do postele jsou nedílnou součástí postele, jelikož plní funkci pružení. Čím pružnější rošt máte, tím lépe chrání matraci a nabízí větší komfort.
  • Lidské tělo během spánku vylučuje přebytečné tekutiny pocením a je velmi důležité, aby matrace ležela právě na roštech a ne rovném neprodyšném povrchu. V takovém případě nedochází k odstranění vlhkosti, ale naopak vyhovuje bakteriím a plísním.
  • Rošt může být laťový, lamelový, destičkový, vyklápěcí nebo polohovatelný.

Typy roštů

Laťový rošt

Je nejlevnější variantou, ovšem nedisponuje ortopedickými vlastnostmi. Pevný laťový rošt je proto ideální pro malé děti, jelikož mají nízkou váhu. Díky uspořádání latí je dostatečně prodyšný. V některých postelích bývá již připevněn, nebo se prodává zvlášť v balení, kde jsou všechny latě naskládány na sobě a navzájem jsou spojeny tkalouny. Poté ho tedy stačí jen rozložit na určené místo a máte hotovo. Dřevo, které bylo použito na výrobu roštu je vyrobené z borovice. Ta je pro laťové rošty ideální, jelikož je pružná.

Lamelový rošt

Svým vzhledem je podobný předchozímu typu, ale lamely jsou pružné a na první pohled „vyboulené“. Výhodou lamelových roštů je jejich nosnost až do 150 kg. Větší počet lamel znamená větší pohodlí, nicméně nejběžnější je rošt s 28 lamelami a s 5 cm mezerami. Lamely jsou vyrobeny z několik kousků dřeva, které jsou k sobě technicky slisované. To zajistí dokonalou pružnost.

Talířový
Ahorn Varion Motor Extra 200 x 80 cm

Víte, že…?

Pokud nejraději spíte a usínáte na boku, doporučujeme vám, podívat se po lamelových roštech, které mají lamelovou kolébku, tzn. měkčí lamely v oblasti ramene.

Destičkový rošt

Někdy označován také jako „talířkový“ rošt, protože destičky připomínají talíře. Pro maximální zajištění pohodlí jsou lepší než lamelové rošty, jelikož se dokáží více přizpůsobit bodovému tlaku těla. Mezi jednotlivými destičkami jsou dostatečné mezery, aby nedocházelo k zapaření a neodvětrávání matrace.

Vyklápěcí rošty

Nejčastěji se jedná o lamelové či destičkové rošty a setkáte se s nimi u vyklápěcích postelí, kde je pod ním umístěn úložný prostor, který se hodí každému, kdo potřebuje někam uskladnit málo používané či sezónní věci.

Laťkový
Casarredo ROLLER 200 x 90 cm
Typ roštu Výhody Nevýhody
Laťový rošt Vhodné pro malé děti Téměř bez pružení
  Nízká cena Nízká maximální hmotnost
    Krátká životnost
Lamelový rošt Vyšší nosnost Vyšší pořizovací cena
  Odpružení Kvalita záleží na počtu lamel
Destičkový rošt Vysoká nosnost Vysoká pořizovací cena
  Odpružení se přizpůsobí tlaku těla  

Pevný nebo polohovací

Polohovací rošt vyhrává nad pevným z důvodu možné sklonu v oblasti zad. To oceníte zejména při čtení knihy. Polohovací rošty jsou určeny pro všechny, ale největší využití mají pro osoby, které ze zdravotních důvodů tráví hodně času v posteli. Provedení je jednak v manuální verzi, kdy je třeba rošt zvednou a zaseknou, ale i v elektrické verzi s jednoduchým ovládáním. Zde výrobci myslí i na případ, že by vypadl elektrický proud a lze rošt nastavit i manuálně.

Víte, že…?

Rozhodnete-li se pro polohovací rošt, pamatujte i na speciálně upravenou matraci, jelikož klasická matrace se neohne, a naopak by se mohla násilným ohnutím nenávratně poškodit.

Nejznámější značky

Nejde ani tak o značku jako spíš o kvalitu provedení. To je základ zdravého spánku. Nejčastější na trhu jsou však značky Ahorn, Tropico, Viscosense, Livarnoliving či Materasso.

Polohovatelný
TROPICO Ergo Black MOTO 200 x 90 cm

Cena

Cena je závislá na použitém materiálu, velikosti, počtu lamel u lamelového roštu, ale i značce. Možná už teď máte doma kvalitní matraci, ale bolí vás z ní záda. Mnohdy postačí investovat do správného roštu a můžete hned spát jako v bavlnce.

Cena do 499 Kč

Za malé peníze pořídíte laťové rošty na jednolůžkové postele. Tedy rozměr 200 x 80 cm či 200 x 90 cm. Rošty mají 12–14 latí a jejich hmotnost je pouhých 8 kg.

Cena od 500 Kč do 1 499 Kč

V této cenové kategorii budou stále v nabídce klasické laťové rošty, s využitím na větší postele, ale i lamelové rošty. Dejte si však pozor na počet lamel. Ty nejlevnější nabízejí jen 16 kusů, ale jak vy už z dnešního článku víte, ideálním počtem pro zasloužená odpočinek je 28 lamel. Takové rošty však nejsou polohovatelné.

Odolný
Ahorn Extraflex 200 x 100 cm

Cena od 1 500 Kč

Při ceně nad 1 500 Kč už nenarazíte na obyčejné „laťovky“, ale v nabídce jsou lamelové rošty s polohovatelnou částí, a dokonce i s ramenní kolébkou či vyztuženou bederní částí, aby vás ráno nebolela záda.

Pro doplnění si vám dovolíme nabídnout pohled na nejdražší rošty, kterými jsou bez pochyby destičkové rošty. Jejichž cena se může vyšplhat až přes 100 000 Kč. Ležící část je rozdělena do 4 zón s různým stupněm tvrdosti a jejich polohu lze nastavit jednoduchým elektrickým ovládáním. Zóny jsou v oblasti hlavy, zad, stehen a chodidel.

Otázky a odpovědi

Jak lze rošt polohovat?

Rošt můžete polohovat manuálně nebo elektricky. Manuální polohování je jednoduché a rychlé a zvládne ho každý zdravý uživatel. Elektrické polohování je jednodušší a rychlejší a vhodné je zejména pro méně pohyblivé uživatele.

Co je tuhost roštu?

Týká se lamelových roštů. Ty mohou disponovat tzv. Double T5 systémem, což jsou anatomické zóny. Nacházejí se v místech, které jsou nejvíce namáhané tedy v oblasti beder nebo ramen. Jedná se o zdvojené lamely s posuvnými jezdci, díky kterým měníte tuhost roštu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Talířový
Laťkový
Polohovatelný
Odolný
Image
Product
Ahorn Varion Motor Extra 200 x 80 cm
Casarredo ROLLER 200 x 90 cm
TROPICO Ergo Black MOTO 200 x 90 cm
Ahorn Extraflex 200 x 100 cm
Hmotnost
14 kg
8 kg
26 kg
10 kg
Typ
lamelové
laťkové
lamelové
lamelové
Nosnost
130 kg
130 kg
180 kg
Polohování
polohovatelné motorem
polohovatelné motorem
pevné
Cena ca. 45 000 CZK ca. 500 CZK ca. 6 500 CZK ca. 11 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena