Nejlepší struhadla na mrkev 2024 a jak vybrat

Rychlá příprava salátů i polévek.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Únor 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Struhadlo cibulák 23 cm (Porcelánové struhadlo na mrkev cibulák)

Jak vybrat struhadlo na mrkev

 • Struhadlo na mrkev dokáže velmi výrazně usnadnit strouhání oblíbené zeleniny.
 • Struhadlo na mrkev může být vybaveno i prostorem pro nastrouhanou část, což řeší případný nepořádek při strouhání v kuchyní.
 • Podoba struhadla na mrkev může být zaměnitelná, ale i specifická.

Struhadlo na mrkev - náš výběr

Struhadla na korejskou mrkev

Elektrická struhadla na mrkev

Tefal MB756G31
přečíst recenzi
Výrobce: Tefal
Příkon: 200 W
Barva: červené
Počet nástavců: 5
Počet rychlostí: 1
Typ: bubínková
Zobrazit více Zobrazit méně
Protiskluzové nožičky: ano
Vhodné do myčky: ano
First Austria FA 5112- 2
přečíst recenzi
Výrobce: First Austria
Příkon: 200 W
Barva: béžové
Počet rychlostí: 1
Typ: bubínková
Sencor SSG 4300WH
přečíst recenzi
Příkon: 150 W
Barva: bílé
Počet nástavců: 5
Typ: bubínková
Protiskluzové nožičky: ano
S pěchovadlem: ano

Struhadla na mrkev Tescoma

Zobrazit kompletní nabídku struhadel na mrkev

Jak vybrat struhadlo na mrkev

 • Struhadlo na mrkev dokáže velmi výrazně usnadnit strouhání oblíbené zeleniny.
 • Struhadlo na mrkev může být vybaveno i prostorem pro nastrouhanou část, což řeší případný nepořádek při strouhání v kuchyní.
 • Podoba struhadla na mrkev může být zaměnitelná, ale i specifická.

Kdy se hodí

Struhadlo na mrkev je samozřejmě kuchyňský pomocník pro rychlé a snadné strouhání mrkve. Důležitá je plocha na strouhání a případné doplňkové možnosti, které vychází již ze samotné konstrukce struhadla na mrkev. Nabídka je poměrně široká a vybere si proto každý, tedy uživatel hledající jednoduché struhadlo na mrkev, i ten z vás, který chce pokročilé struhadlo na mrkev s veškerým komfortem.

Různé typy

U struhadel na mrkev lze rozlišovat mezi několika základními druhy, které naleznete běžně v prodeji na českém trhu. Můžete využívat nejen plochá či vícehranná struhadla, ale k dispozici jsou taktéž struhadla na mrkev s vlastním zásobníkem na nastrouhanou mrkev.

Strouhání mrkve

Ke strouhání mrkve můžete použít jakékoliv struhadlo, iStock /Milanchikov

Ploché struhadlo

Jedná se o zcela klasický tvar struhadla s jednou strouhací plochou, na které lze rychle a snadno nastrouhat mrkev. Samozřejmě je nutné dodat, že nejen mrkev. Jedna strouhací plocha může být lehce limitující, ale na druhou stranu je struhadlo ploché a velmi tenké, díky čemuž bývá velice dobře skladná, aniž by zabíralo příliš místa ve vaší poličce či šuplíku. Snadno lze také zpravidla díky držadlu zavěsit.

Vícehranné struhadlo

Struhadlo na mrkev
Struhadlo cibulák 23 cm (Porcelánové struhadlo na mrkev cibulák)

Struhadla na mrkev mohou mít také více hran, typicky se jedná o standardní čtyři hrany, případně šest hra, přičemž v případě struhadla se šesti hrany jsou již jednotlivé hrany přeci jen o něco užší. Naopak výhodou toho typu je, že máte možnost strouhat mrkev na různé kousky, neboť každá hrana daného struhadla má jiný vzor. Některé jsou jemnější, jiné naopak hrubší, díky čemuž si vybere skutečně každý.

Se zásobníkem

Moderním typem struhadla na mrkev je to, které je vybaveno i zásobníkem. Takové struhadlo mívá zpravidla jednu strouhací plochu, která je doplněna o zásobník, kam nastrouhaná mrkev odpadává. Velká výhoda spočívá v tom, že nevzniká takřka žádný nepořádek a mrkev máte připravenou v zásobníku k dalšímu využití. Tato struhadla na mrkev se buď položí, případně jsou vybavena rukojetí a držím se ve spíše svislé poloze pod úhlem několika stupňů.

Druhy struhadel na mrkevVlastnosti  
Klasická struhadlaOdolné materiály, cenová dostupnost, víceúčelové využití  
Vícehranná struhadlaKlasický vzhled, více možností strouhání  
Se zásobníkemMrkev padá do zásobníku, přehled o nastrouhaném množství 

Výměnné čepele

Některá struhadla na mrkev, typicky často ta s vlastním zásobníkem, jsou vybavena možností výměny čepele. Z vrchní části lze jednoduchým vycvaknutím strouhací část vyjmout a vložit jinou, například s jemnějším, nebo naopak hrubším vzorem pros strouhaní mrkve na odlišné tvary. Obvykle bývají náhradní strouhací části součástí balení a ačkoliv má struhadlo se zásobníkem jen jednu stranu se strouháním, díky výměně je možné získat výhodu takřka vícehranného struhadla.

Materiály

Struhadla na korejskou mrkev
Esperanza Multifunkční struhadlo PANZANELLA EKM027

Struhadla na mrkev jsou dnes vyrobena z poměrně odolných materiálů.

 • Základní typy bývají celé kovové, kdy je nasazena nereznoucí ocel. U té si můžete být jisti, že je odolná a takřka věčná.
 • Další modely mohou mít například rukojeť ze dřeva, případně i plastu.
 • Struhadla na mrkev se zásobníkem mívají tělo z plastů, přičemž samotný zásobník bývá průhledný, abyste měli neustálý přehled o množství nastrouhané mrkve.
Strouhání mrkve

Důležité je, aby bylo struhadlo vyrobeno z kvalitního materiálu, iStock /oceane2508

Hlavní výhody

Struhadla na mrkev nebývají nijak specifická, zpravidla zvládnou nastrouhat nejen mrkev. Nicméně moderní typy přináší kýžené výhody a usnadňují práci. Především díky přítomnost zásobníku, který je průhledný. Veškerá nastrouhaná mrkve padá do něj a vy máte neustálý přehled o tom, kolik nastrouhané mrkve již máte.

Víte, že…?

Struhadla na mrkev jsou velmi často vybavena zásobníkem, který lze od struhadla samozřejmě oddělit a uzavřít. Mrkev si tak můžete nastrouhat předem a následně bez další práce snadno uskladnit v ledničce.

Ceny

 • Základní struhadla na mrkev pořídíte již zhruba od 100 Kč, jde o ploché modely s jednou strouhací plochou.
 • Cenově dostupné však dnes jsou i struhadla na mrkev se zásobníkem, jejichž cena začíná přibližně na hranici 200 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat struhadlo na mrkev?

Struhadlo na mrkev vybírejte dle četnosti využívání. Pokud strouháte mrkev pouze příležitostně, postačí vám i klasické ploché struhadlo s jednou strouhací plochou. Naopak pokud mrkev strouháte pravidelně, oceníte struhadlo se zásobníkem a ideálně také možností vyměnit strouhací část.

Na co se při výběru zaměřit?

Pokud jste náročnější uživatelé, rozhodně se zaměřte na kvalitní materiály, které by měly snést mytí v myčce na nádobí. Současně je dobré volit modely se zásobníkem a také vyměnitelnými částmi na strouhání mrkve.
Zobrazit kompletní nabídku struhadel na mrkev