Vchodové dveře – kolik to bude stát?

vchodove-dvere-cena

Platí-li okřídlené rčení „můj dům, můj hrad“, pak vchodové dveře nejsou ničím menším, než bránou, která svým vzhledem vítá návštěvníky stejně jako reprezentuje majitele a samozřejmě jej také chrání před všemi, kdo by se snad chtěli do hradu dostat bez pozvání. Je tedy zřejmé, že výběr vchodových dveří není něčím, co by bylo radno podcenit nebo odbýt. To ale na druhou stranu neznamená, že na něm nelze ušetřit. Co všechno rozhoduje o ceně vchodových dveří a kde lze při výběru náklady snížit?

Projekt výměny vchodových dveří

Modelový příklad: Majitelé rodinného domu si přejí vyměnit staré vchodové dveře, za nové. Jako materiál si vybrali hliník a od firmy budou požadovat i likvidaci starých dveří.

Modelový rozpočet:

Položka Cena
Hliníkové dveře 19 500 Kč
Vymontování a likvidace starých dveří 3 200 Kč
Zednické začištění a dokončovací práce 2 000 Kč
Celková cena 24 700 Kč

Jak vybrat vchodové dveře? A na čem závisí jejich cena?

Každý, kdo vybírá vchodové dveře, ať již z důvodu rekonstrukce, stavby nového domu či jen potřeby výměny starých a nevyhovujících dveří, by si měl ujasnit své požadavky a očekávání. Na jejich základě lze potom vybrat konkrétní řešení vchodových dveří.

První volba bude spojena s výběrem materiálu dveří. Na trhu jsou dostupné dveře ze tří základních materiálů:

  • Plastové vchodové dveře
  • Dřevěné vchodové dveře
  • Hliníkové vchodové dveře

Každý z těchto typů vchodových dveří má svá specifika, která je třeba si uvědomovat a znát. Plastové vchodové dveře jsou na trhu dostupné v mnoha různých provedeních, které se liší jak cenou, tak svými vlastnostmi. Právě proto není snadné je obecně charakterizovat. Rozsah izolačních schopností stejně jako odolnost či životnost plastových vchodových dveří se liší podle kvality provedení. V žádném z těchto parametrů však neexcelují. Hlavními výhodami plastových vchodových dveří tak je především bezúdržbovost, prakticky neomezený výběr barev a nízká cena.

Dřevěné vchodové dveře charakterizují dobré izolační vlastnosti i poměrně náročná údržba a náchylnost ke změnám vlhkosti i teplot. Zvláště v zimním obdobím jsou tak dřevěné dveře, z jedné strany vystavené mrazům a z druhé teplotě vytopené domácnosti, vystaveny nadměrnému namáhání a hrozí jejich zkroucení či jiná deformace. Celkově se jedná o elegantní a vyhledávané řešení.

Speciální řešení nabízejí hliníkové vchodové dveře. Dobře odolají vlhkosti, teplotním změnám i mechanickému poškození. Hliníkové dveře vydrží být součástí vašeho domova třeba po mnoho desetiletí. Není však příliš velkým překvapením, že se jedná o dveře nejdražší.

Jak ušetřit na výběru vchodových dveří

Zůstaneme-li u výběru materiálu dveří, nejsnazší cestu k úsporám představuje volba plastových vchodových dveří, které lze získat již za cenu několika málo tisícikorun. Výhody plastových dveří již byly popsány v textu a zmíněna byla i nízká cena.

Zdálo by se, že malá odolnost plastových dveří z nejlevnějších kategorií je bude diskvalifikovat u každého, kdo alespoň trochu dbá na kvalitu a bezpečnost. Ve skutečnosti tomu tak ale být nemusí. Upřímně řečeno, zvláště majitelé rodinných domů často utrácejí horentní sumy za bezpečnostní vchodové dveře jen proto, aby několik desítek centimetrů od nich bylo klasické plastové okno. Příliš levné plastové dveře ale přesto doporučit nelze.

Další cesta k úspoře peněz je až nadmíru snadná, tak, že ji stavitelé až příliš často podcení. Tato cesta spočívá v dobrém přeměření rozměru dveří. Může se totiž stát, že vaše stávající vchodové dveře jsou atypického rozměru a špatný nákup se potom může značně prodražit.

Specifická řešení jako prosklené vchodové dveře, přístřešek na vchodové dveře nebo vchodové dveře z masivu záleží vždy ,0na konkrétní představě zadavatele. Instalaci dveří prodraží, pokud je ale provedena poctivá analýza trhu, je možné, že kupující narazí na výprodej nebo slevovou akci, která mu pomůže peníze ušetřit.