OSB desky cena a vlastnosti

Pojem OSB deska je dobře známý každému, kdo někdy stavěl, rekonstruoval nebo jakkoliv upravoval jak bytové, tak nebytové prostory. Jejich využití je skutečně mnohostranné a moderní stavebnictví by bez nich vypadalo výrazně odlišně. Chystáte se je použít i vy? V takovém případě není od věci se na práci s nimi dobře připravit!

Nákup OSB desek

Rozpočet na nákup OSB desek:

Položka Cena
OSB desky typu OSB/2 pro suché prostředí o celkovém povrchu 20 m2 – 20 x 148 Kč 2 960 Kč

Pro porovnání provedl zájemce i výpočet ceny pro desky dalších typů:

Položka Cena
OSB desky typu OSB/3 pro prostředí s vlhkostí nárazově dosahující 85 % a o celkovém povrchu 20 m2 x 175 Kč 3 500 Kč
OSB desky typu OSB/4 pro vlhké prostředí o celkovém povrchu 20 m2 x 200 Kč 4 000 Kč

OSB desky vlastnosti

Zkratka OSB pochází z anglického „Oriented Standard Board“ a technologie jejich výroby spočívá v lisování velkoplošných třísek spolu s pojivovým materiálem. Deska má vždy několik vrstev, přičemž v těch vnějších jsou třísky orientovány ve směru jednoho rozměru desky, zatímco ve středových vrstvách je jejich orientace buď náhodná nebo dokonce k uvedenému rozměru kolmá. Z této struktury rezultují i velice zajímavé vlastnosti OSB desek, mezi které patří mimo jiné i ty následující:

  • Vysoká pevnost
  • Dostatečná tuhost
  • Tvarová stálost
  • Nízká hmotnost
  • Výborná opracovatelnost a široké možnosti povrchových úprav (široká paleta laků a barev na OSB desky, -broušené OSB desky…)
  • Univerzální použití (OSB desky na střechu, OSB desky do interiéru, OSB desky venkovní, podlahy z OB desek, OSB desky na stěnu…)
  • Odolnost proti vlhkosti

Z výše uvedeného je patrné, že OSB desky jsou konstrukčním prvkem, který nalezne uplatnění skutečně na mnoha místech. OSB desky jsou navíc dostupné v různých úpravách a kvalitativních kategoriích. Při pořízení toho správného typu tak není problém naplánovat si použití OSB desek venku stejně jako v interiéru.
Široké spektrum možných použití OSB desek zahrnuje kromě výroby nejrůznějších obalových konstrukcí a přepravek nebo prvků dočasně zakrývajících různé otvory, rozbitá okna apod. i ty následující:

  • Podlahy nebo podkladové vrstvy pod podlahy jiných typů
  • Stěny a přepážky
  • Obložení stěn v interiéru i exteriéru
  • Stropní podhledy
  • Nosné prvky střešních a stropních konstrukcí

Všechny tyto aplikace mají svá specifika, ke kterým je třeba při tvorbě projektu přihlédnout a jejichž definice je nezbytná pro správný odhad konečné ceny OSB desek a celého projektu.

Cena OSB desek – na čem závisí?

Jak již bylo uvedeno, OSB desky jsou univerzálním konstrukčním prvkem s širokým využitím. Jejich vlastní pokládka či instalace je většinou pouze jednou částí toho či onoho projektu. Pro odhad ceny této etapy práce je vždy nutná znalost celkové plochy, kterou budeme OSB deskami pokrývat a také znalost konkrétního typu, který budeme pro své účely potřebovat. Co všechno tedy ovlivňuje podobu instalace a cenu OSB desek?
Již bylo zmíněno, že zásadní pro rozpočet je plocha, která bude OSB deskami pokrytá. Ne vždy je ale potřebný rozměr OSB desek totožný např. s plochou podlahy, kterou instalujeme. Právě u podlah v bytových prostorách je velmi časté, že je třeba položit dvě vrstvy OSB desek (při pokládce dvou vrstev se používá způsob „křížem na vazbu“, tj. tak, že desky dvou vrstev jsou vůči sobě otočeny o 90° a spáry spodní a horní vrstvy jsou na sebe kolmé, celá instalace tak bude velmi pevná a odolná), a podlahovou plochu (stejně jako cenu materiálu…) je tak třeba násobit dvěma.

Při používání OSB desek na podlahu je navíc třeba si uvědomit, že je nezbytné použít tzv. OSB desky s perodrážkou, v nabídkách obchodů jsou označované jako PD nebo P+D. Díky tomuto systému do sebe jednotlivé OSB desky přesně zapadnou. Tento typ desek je samozřejmě možné použít prakticky vždy, právě u podlah je to ale nezbytné. Jednoduché OSB desky s ostrou rovnou hranou na podlahy, na rozdíl od jiných aplikací, použít nelze. Zohledněte to proto i v návrhu rozpočtu.
Kromě toho, že OSB desky mají různou tloušťku a od toho se odvíjí i jejich cena souvisí jejich další dělení s odolností proti vlhkosti. Podle konkrétních parametrů vašeho projektu si potom zvolíte vhodný typ. Setkat se lze s deskami následujícího označení:

  • OSB/2 – určeny pro suché prostředí, interiéry
  • OSB/3 – určeny pro vlhčí prostředí, vlhkost může občasně dosahovat 85%
  • OSB/4 – určeny pro vlhké prostředí, odolné i proti silnému namáhání

Výběr OSB desek podle těchto uvedených parametrů ovlivní samozřejmě celkovou cenu OSB desek. Existuje tedy vůbec místo, kde náklady na instalaci OSB desek snížit?

Kde lze při instalaci OSB desek ušetřit?

Prvním způsobem, jak lze náklady snížit je typické „udělej si sám“. Vždy máte samozřejmě možnost objednat si řešení „na klíč“ a nechat si OSB desky položit nebo jinak nainstalovat tou či onou firmou, nejedná se ale o natolik obtížnou činnost, aby jí průměrně zdatný kutil nesvedl sám. V tom se potom skrývá šance na výraznou úsporu nákladů.

V typu OSB desek, který ve vašem projektu budete používat, není radno šetřit a většina stavitelů naštěstí respektuje základní pravidla a uvědomuje si nutnost výběru správného typu. Objevuje se však snaha ušetřit na použití neznačkových desek. To jistě úsporu přinést může a rozdíl v ceně za m2 u vysoce kvalitní značkové desky a neznačkovém výrobku může činit desítky korun, tato úspora tak může být z celkového hlediska značná. Jelikož ale neznačkové výrobky často trpí nižší kvalitou zpracování, která se bohužel projeví i v životnosti výrobku nebo komfortu při jejich používání, je otázkou, do jaké míry je tato úspora skutečnou úsporou.

OSB desky naštěstí patří k levnějším konstrukčním materiálům. Ne vždy to ale znamená, že jsou doopravdy levné. Prozkoumáme-li ceníky OSB desek, poznáme, že značková deska (např. Kronospan) se systémem P+D, povrchově nikterak neupravená, nás vyjde třeba i na 420 Kč za metr čtvereční.