Lávový kámen na gril

Zdravé grilování na grilu i ohništi.

ca. 1 300 CZK
ca. 1 700 CZK
ca. 1 600 CZK
ca. 3 500 CZK

Jak vybrat lávový kámen na gril

  • Lávový kámen využijete při grilování na plynovém grilu, elektrickém i klasickém grilu. Použít ho můžete také v kombinaci s kotlíku, ohništěm či zděném krbu.
  • Na lávovém grilovacím kameni se griluje zdravě bez přepáleného tuku. Pokrm si tím zachová svou opravdovou chuť a vy tak můžete něco udělat pro svůj zdravý životní styl.
  • Má výbornou schopnost akumulovat a vydávat získané teplo postupně a rovnoměrně do vašeho pokrmu, který se chystáte připravit.

Typy grilů

Grilovat se může jak na plynovém grilu, elektrickém grilu, klasickém grilu, kotlíku, tak i na ohništi či zděném krbu. Pokud budeme grilovat na ohni, kdy je potřeba vybrat správný druh topiva výběr z mnoha druhů topiva. Máme pro vás pár typů.

Možnosti zatápění

Mezi topiva patří dřevo, grilovací brikety a dřevěné uhlí, pokud grilujeme na otevřeném ohni či zděném krbu.

Spolehlivý
Kameny.cz Grilovací kámen lávový 40 x 30 cm

Zatápění dřevem

Pokud žijete u lesa nebo máte zahradu se stromy, tak máte přístup ke dřevu snadný, tudíž se řadí i jako levnější varianta zatápění. Jako jeho plus je také rychlejší zahřátí kamene. Jako jedinou nevýhodu můžeme zmínit, že u zatápění dřevem se musí častěji přikládat, než například u grilování za pomoci briket a uhlíků.

Brikety a dřevěné uhlí

U grilovacích briket a dřevěného uhlí si nemusíte dělat starost s přikládáním, ale trvá delší dobu, než se lávový kámen nahřeje. Faktem je také to, že dřevěné uhlí a brikety nenaleznete u vás na zahradě, v tomto případě i jako levnější alternativa je dřevo z vlastní zahrádky. Tady už pak jen záleží na nás, jaký druh topiva si zvolíte.

Víte, že…?

Lávový kámen se často může vydávat za napodobeninu. Poznáme to většinou tak, že je cena za lávový kámen moc nízká. Mohlo by se tedy jednat například o žulovitou či dioritovou náhražku a další. Proto u výběru dbejme i na cenu nabízeného kamene.

Velký
Kameny.cz Grilovací kámen lávový 50 x 30 cm

Druhy grilovacích kamenů

Mezi nejznámější patří grilovací kameny z lávy a žuly. Vysvětlíme si výhody a nevýhody těchto kamenů.

Typy grilovacích kamenů Výhody Nevýhody
Žulový kámen Levnější. Náchylnější k tvorbě prasklinek.
Lávový kámen Odolnější vůči vyšším teplotám. Není náchylný k prasknutí, vydrží více než žulový kámen. Dražší.

Údržba

  • Před prvním použitím kámen umyjeme horkou nebo vroucí vodou, nemusíme se bát použít i vřelou vodu z konvice, kámen vydrží daleko vyšší nápor tepla při grilování.
  • Nepoužíváme žádné chemické saponáty, pouze jedlou sodu či ekologické mycí prostředky.
  • Před prvním použitím by měl být kámen suchý.

Údržba po grilování je snadná.

Pro menší rodinu
Grilovací kámen lávový 40x30x2cm (původ: Itálie)
  • Po vychladnutí kamene seškrábneme speciální škrabkou nečistoty a setřeme ubrouskem.
  • Kámen omyjeme horkou vodou s jedlou sodou a větší nečistoty můžeme vyčistit za pomoci drátěnky. Ale pozor, záleží, co uvádí výrobce, může se stát, že některé druhy se musí znovu nahřát a poté seškrábnout.
  • Vždy se řídíme podle návodu, aby nedošlo k poškození kamene.

Bezpečné grilování

I když je lávový kámen odolný k vysokým teplotám, například lépe než žula, je označován za ten kvalitnější a s malou pravděpodobností prasknutí. Ale i když má takhle výborné vlastnosti, musíme dbát bezpečnému nahřívání. Kámen by se měl vždy nahřívat postupně, aby nedošlo k teplotnímu šoku a tím i k jeho poškození. Následné chladnutí kamene by mělo probíhat naprosto přirozeně a kámen bychom neměli nijak ochlazovat.

Cena

Cena se odvíjí především od rozměru kamene. Například za rozměr 30×30 cm zaplatíme kolem 850-1250 Kč. Kámen ve větším rozměru 30×40 vás už bude stát kolem 1 300-1 550 Kč. V tomto případě se koukejte na kvalitu výrobce nabízeného lávového kamene i tím se cena může hodně odlišovat.

Masivní
Grilovací kámen lávový 60x40x3cm (původ: Itálie)

Značka

Vybírejte si kvalitní a zkušené výrobce, kteří jsou na trhu již delší dobu a mohou nám nabídnout opravdu kvalitní lávové kameny, které jsou opravdu lávové a nejsou to jiné náhražky grilovacích kamenů. Tady jsou různí výrobci, od kterých můžete lávový kámen zakoupit. Například grilmen, fajri stone, lavagrill a další.

Otázky a odpovědi

A co vše se dá na lávovém kameni připravit?

Tento grilovací kámen má univerzální použití. Můžete na něm opékat maso – na plátky, vcelku, mleté, záleží na vás a výběru pokrmu. A kdo by nemiloval ryby? Tak i ty se na kameni dají hravě připravit a chutnají náramně. Dále je vhodný i na přípravu, zeleniny, ovoce a také pečiva. A to zcela bez tuku.

Jaký olej použít?

Nejlepší je extrapanenský olivový olej, například z oliv vypěstovaných v Itálii, nikoliv v EU. Důležité je vědět, co jíme a kvalitní extrapanenský olej dodá vašim jídlům tu správnou chuť. Velice kvalitní Italskou značkou je firma Silvestri Rosina, která nabízí širokou škálu olejů lisovaných za studena. Nabízí i celou řadu ochucených olivových olejů jako je například bazalkový, feferonkový, ale také pomerančový nebo citronový. Je z čeho vybírat a jíst jídlo s kvalitním olivovým olejem je zážitek.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Spolehlivý
Velký
Pro menší rodinu
Masivní
Image
Produkt
Kameny.cz Grilovací kámen lávový 40 x 30 cm
Kameny.cz Grilovací kámen lávový 50 x 30 cm
Grilovací kámen lávový 40x30x2cm (původ: Itálie)
Grilovací kámen lávový 60x40x3cm (původ: Itálie)
Cena ca. 1 300 CZK ca. 1 700 CZK ca. 1 600 CZK ca. 3 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena