Hrazda na žebřiny

Vybavení pro domácí posilovnu.

ca. 3 100 CZK
ca. 3 300 CZK
ca. 3 300 CZK
ca. 5 500 CZK
ca. 2 600 CZK

Jak vybrat hrazdu na žebřiny

 • V posledních letech se stává čím dál větším hitem domácí posilování.
 • Jestliže patříte k těm, kteří rádi cvičí, a máte už doma k dispozici žebřiny, pořiďte si k nim i závěsnou hrazdu.
 • Jedná se o velmi žádaný doplněk ke cvičení, který slouží jak k protažení či vyvěšení, tak i k posilovacímu cvičení nebo zavěšení dalších doplňků, jako je například boxovací pytel.

Velikost

Jistě vás zajímá, jaká velikost hrazdy je optimální.

 • Obecně se doporučuje, aby vzdálenost od zdi byla 50 cm, nebudete pak nohama okopávat zeď.
 • Co se týče šířky úchopu, měla by mít minimálně 110 cm.
 • Průměr tyče pro pevný úchop, by pak měl být nejméně 28 mm.
 • Příčky u žebřin mají průměry mezi 28 – 36 mm, z toho důvodu by měl hák na zavěšení odpovídat daným rozměrům.
Oblíbený výrobce
inSPORTline LCR-1115

Materiál

Můžete vybírat mezi dvěma materiály.

 • Prvním z nich je ocel, přičemž většinou bývají ocelové profily, úchopy jsou potom vyráběny převážně z nerezu nebo chromu. Úchopová tyč, bývá z hlediska bezpečného úchopu rádlovaná.
 • Druhou variantou materiálu, který se využívá k výrobě hrazdy na žebřiny, je dřevo. V tomto případě je hrazda kompletně celá ze dřeva, kdy nejčastěji využívaným typem dřeva je buk, jasan nebo smrk nebo borovice. Ať už zvolíte jakoukoliv možnost, vždy si dejte pozor na to, aby bylo jak dřevo, tak i ocel kvalitní.

Hmotnost

Jistě chcete vědět, kolik kilogramů taková hrazda na žebřiny váží. Velkou roli tu hraje vybraný materiál, který si zvolíte.

Snadná výměna
K-Sport 802
 • Dřevěná je hrazda nemá tak vysokou hmotnost, pohybuje se přibližně okolo 4 – 6 kilogramy.
 • Větší hmotnost má hrazda, která je vyrobená z oceli, tam už se hodnota vyšplhá klidně na 10 – 15 kg.

Nosnost

Dalším parametrem, který by vás měl zajímat, je nosnost. Pokud jste vášnivý kulturista, podle čehož vypadá i vaše váha, některé hrazdy by vás nemusely unést. Zase tu platí pravidlo, že dřevěné hrazdy mají nižší nosnost, než hrazdy z oceli, kdy hrazda ze dřeva mívá nosnost okolo 100 – 120 kg. Ocelová varianta vám umožňuje většinou nosnost okolo 130 kg. Na trhu se ale pohybují i hrazdy s maximální nosností až 250 kg.

Víte, že…?

Ne všechny hrazdy na ribstole mohou na vaše žebřiny pasovat. Abyste měli jistotu, že budou s vaším cvičebním nářadím kompatibilní, čtěte vždy informace o produktu kde je většinou uvedeno, pro jaký typ žebřin je hrazda určena. Pokud tuto informaci nenajdete, ptejte se u výrobce.

Nosnost 150 kg
Marbo MH-U205

Design

Vzhled hrazdy na ribstole není nijak zvlášť rozmanitý. U dřevěné varianty je vzhled jasný, takže pokud máte raději elegantnější provedení, volte dřevo. Co se týče ocelových hrazd, ve velké většině případů se setkáte s bílým nebo černým provedením. Někdy může být i kombinace obojích těchto barev, popřípadě jiné barvy jako je červená či modrá.

Příslušenství

Některé hrazdy nabízejí i něco navíc, můžete je tedy využít, dá se říci multifunkčně. Při pořizování tohoto cvičebního pomocníka si můžete dokoupit například úchyt pro boxerské doplňky, díle pak protiskluzové kliky nebo další páry klasických klik.

Snadná instalace
BenchK 410

Víte, že…?

Výhodou hrazdy na ribstole je především to, že je téměř bezúdržbová. Nemusíte řešit nějaké časté čištění. Stačí, když ji občas otřete vlhkým hadříkem.

Výrobci

Vždy si dávejte pozor na to, aby hrazda byla kvalitní a výrobce, kterého zvolíte osvědčený. Na trhu se setkáte s velkým množstvím značek. Mezi oblíbené patří například čeští výrobci InSportLine nebo Lux. Jako další můžeme zmínit také značky BenchK nebo CS.

Cena

Částka, kterou budete muset zainvestovat do hrazdy na ribstole, není nijak zdrcující. Ovšem v tomto případě je lepší investovat více peněz a pořídit opravdu kvalitní hrazdu.

Ocelová
Zider DAV2/1
Cena Popis
Do 2 000 Kč Jestliže pořídíte výrobek, jehož hodnota bude nižší, než dva tisíce korun, nedá se očekávat příliš velká kvalita. A to především u materiálu. Dále pak i nosnost a rozměry hrazdy jsou většinou menší.
Nad 2 000 Kč Pokud se rozhodnete investovat větší částku, pak pořídíte velmi kvalitní hrazdu na ribstole, která bude vyrobena ze skvělých materiálů a nosnost může být až 250 kg.

Otázky a odpovědi

Lze pořídit další příslušenství?

Některé hrazdy nabízejí i něco navíc, můžete je tedy využít, dá se říci multifunkčně. Při pořizování tohoto cvičebního pomocníka si můžete dokoupit například úchyt pro boxerské doplňky, díle pak protiskluzové kliky nebo další páry klasických klik.

Jak vybrat hrazdu na žebřiny?

Hrazdu budete vybírat podle svojí hmotnosti. Ta ovlivňuje výrobní materiál, což je jediný parametr, kterým se musíte při výběru více zabývat.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Oblíbený výrobce
Snadná výměna
Nosnost 150 kg
Snadná instalace
Ocelová
Image
Produkt
inSPORTline LCR-1115
K-Sport 802
Marbo MH-U205
BenchK 410
Zider DAV2/1
Výrobce
inSPORTline
K-Sport
Marbo
BenchK
Zider
Maximální nosnost
200 kg
150 kg
150 kg
180 kg
Cena ca. 3 100 CZK ca. 3 300 CZK ca. 3 300 CZK ca. 5 500 CZK ca. 2 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.