Jak vybrat závěsnou digestoř
- Vaření v kuchyni bez digestoře je v dnešním moderním světě skoro nemyslitelné. Nemáte-li varnou plochu pod neustále otevřeným oknem, bude vaše kuchyň digestoř potřebovat.
- Digestoř vás spolehlivě zbaví nepříjemných pachů, mastnoty a vlhkosti, jež může být příčinou vzniku plísní.
- Zabrání šíření pachu po bytě. Její výběr bývá často podceňován.
Závěsná digestoř - náš výběr


Závěsné digestoře Faber





Závěsné digestoře Klarstein





Závěsné digestoře Philco




Závěsné digestoře Falmec



Jak vybrat závěsnou digestoř
Závěsné digestoře
Najdete je také pod pojmem ostrůvková digestoř. Jak název napovídá, jsou určené k zavěšení nad varný ostrůvek. Ve své podstatě je to komínová digestoř bez odtahu, které se ale neupevňuje na zeď, ale nad ostrůvek. Varné ostrůvky se staly prvkem moderních kuchyní. Bez pochyby je závěsná digestoř velmi výrazným prvkem do kuchyně. Ať už svými poměrně velkými rozměry, tak designovým provedením.
- Pořídit si můžete digestoř rozličných materiálů i tvarů.
- Výjimkou nejsou digestoře zavěšené na lankách či řetízcích. Na to je potřeba myslet dopředu i kvůli nosnosti stropu.
- Jsou vhodné do velkých kuchyní a disponují velmi vysokým výkonem.
Rozhodnete-li se pro závěsnou digestoř, musíte počítat s vyšší pořizovací cenou. Je to daň za opravdu výrazný designový prvek a za vysoký výkon. Váš výběr se prodraží i tím, že k instalaci takového „šperku“ do kuchyně je třeba odborný zásah.
Víte, že…?
Digestoř vybírejte podle velikosti kuchyně, typu filtru, typu odsávání, hlučnosti, výkonu, účinnosti ale i podle vzhledu.
Velikost kuchyně
Jaký výkon digestoře zvolit?
- Změřte svoji kuchyň a vypočítejte tak její objem.
- Délka x šířka x výška = x m3
- Výkon by měl být 5-10x větší.
Typ odsávání
Zde je výběr poměrně snadný. Nejvíce bude záležet na Vašich možnostech stavebních úprav. U novostaveb projektant myslí i na tento „detail“. Problém nastává v nájemních bytech a starších domech. Zde záleží na dispozicích kuchyně.
- Odtahové digestoře – něco jako „vysavač pachů“; digestoř nasává páry, zápach a přebytečnou vlhkost do potrubí, které ústí ven z budovy. Výhodou je vysoká efektivita, nízká hlučnost a spolehlivý provoz, bez nutnosti měnit filtry. Pozlobit Vás může nepřízeň povětrnostních podmínek. Kvůli odvodu par z budovy ven. Výpary mohou kondenzovat a vracet se jako tekutina. Lze to ale řešit zpětnými klapkami, které zajistí chod par a kondenzátu jen jednosměrně.
- Recirkulační digestoře – nasávaný vzduch prochází systémem filtrů a poté se vyčištěný vrací zpět do místnosti. Své využití najdou především v bytech a ve starších domech a v bytech. Připravte se na častou výměnu filtrů, vyšší hlučnost a mnohem nižší výkon než u odtahových digestoří.
Filtry do digestoře
Nejefektivnější likvidaci pachů, odsávání par a zachycování tuků zajišťují různé druhy filtrů do digestoře. Na výběr máme uhlíkové, kovové a tukové filtry. Někteří výrobci systém filtrace různě kombinují.
- Uhlíkové filtry – měly by být součástí digestoří s recirkulačním systémem odsáváním par; jsou umístěny nad tukovým filtrem a jejich hlavní úlohou je eliminace pachů z vaření
- Kovové filtry – jsou vyrobené z ocelových materiálů; většinou jsou jimi vybaveny komínové digestoře; jejich údržba je velmi snadná, stačí je umýt horkou vodou a vysušit
- Tukové filtry – jsou součástí VŠECH filtračních systémů; jak název napovídá, zachycují vypařovaný tuk; jsou nejčastěji vyrobené z hliníku, pěnového PUL (polyuretan), nebo z nerezu; na jejich údržbu dejte pozor – cokoliv hliníkového se nedoporučuje mýt v myčce na nádobí, pěnový materiál nemusí opakované cykly vydržet
Účinnost
Míru účinnosti najdete na energetickém štítku. Všechny kategorie jsou podobně jako spotřeba označeny písmeny A-G
- Účinnost odsávání – udává, kolik příkonu odsávač zužitkuje a kolik zůstane nevyužito
- Účinnost osvětlení – kolik energie je potřeba k zajištění osvětlení (čím méně, tím lepší hodnocení)
- Účinnost tukových filtrů – určuje, jaké množství tukových částic zvládne filtr odstranit při svém provozu
Hlučnost
Vzpomínáte si na hučící krabice z konce minulého už tisíciletí? Sice jste digestoř doma měli, ale raději jste otevřeli okno, že? Přes rámus nebylo slyšet vlastního slova. Od té doby se mnohé změnilo, ale obezřetnost je na místě. Hlučnost je technický parametr, který Vás bezesporu jako spotřebitele bude zajímat. Hodnoty hluku daného typu digestoře najdete vždy na energetickém štítku. Uvádí se maximální hladina hluku, což je hladina hluku při plném výkonu. Hladina hluku se pohybuje okolo 50 až 80 dB. Ideálně by hlučnost neměla překročit 56dB.
Obecně nízkou hlučností vynikají odtahové digestoře díky tomu, že vzduch se nikde „netočí“ mezi filtry. Decibely mohou naskákat i neodbornou a nebo zfušovanou montáží.
Přidané funkce
Vlastně od všech spotřebičů, které nakupujeme tak nějak čekáme i „něco navíc“, než to, na co jsou určeny. Nejinak je tomu i u závěsných digestoří. Nejzákladnější funkcí všech digestoří je LED osvětlení. Dnešním trendem jsou chytré spotřebiče, což se týká i digestoří. Na které funkce tedy můžeme při výběru narazit?
- Automatické odsávání – nazývané jako Hob2Hood funkce. Pro využívání této funkce potřebujeme, aby digestoř byla kompatibilní s varnou deskou. Odsavač par je vybaven senzory, které reagují na aktivitu varné desky a spustí proces odsávání. Automaticky reguluje i intenzitu odsání výparů.
- Indikátor znečištění filtru – jedná se o LED indikátor, který se rozsvítí v případě, kdy s filtry není něco v pořádku. Může se jednat neefektivní recirkulaci, či odtah vzduchu a pokles účinnosti.
- Turbo (Booster) – umožňuje přístroji maximalizovat výkon a po krátkou dobu aktivovat maximální odtah par.
- Doběhový mechanismus – digestoř zůstává aktivní ještě několik minut po vypnutí. Funkce, která má zajistit, aby v odtahovém potrubí nezůstaly žádné zbytkové výpary.
Nejvýznamnější výrobci
Na trhu hrají první housle klasická jména jako Amica, Bosh, Whirlpool, Mora, Siemens, Gorenje, Klarstein, Guzzanti…
Cena
Na trhu je obrovská škála závěsných digestoří. Cena se odvíjí vlastně pouze od vašeho vkusu a preferencí. Na své si přijde opravdu každý. S podobně širokým rozpětím počítejte i v oblasti cen. V obchodě může vedle závěsné digestoře s cenovkou 5 000Kč. Ležet klidně i digestoř s cenou 40 000Kč.
Nejdražší digestoře obsahují zařízení, které zajišťuje ekologický provoz. Provoz této digestoře má až o polovinu nižší spotřebu energie, než její levnější protějšci. Návratnost této investice se ovšem projevuje v horizontu několika let.
Jak bylo řečeno výše, cena se bude hlavně odvíjet od vašeho vkusu. Kromě užitných parametrů tvoří konečnou cenovku především design. Nejdražší modely nejsou totiž svými vlastnostmi nijak výjimečné.
- Cena do 15 000Kč – V této cenové relaci se bude pohybovat asi valná většina z nás. Závěsná digestoř v této skupině je schopná odsát až 800m3 vzduchu za hodinu. Svým designem nijak neční od standardu.
- Cena nad 15 000Kč – Zde je cenu určující právě design. Výkon, energetickou třídu i účinnost si můžete zvolit opravdu dle svého. Vaše digestoř může vypadat jako lustr, komín, nebo to může být klidně koule. Chcete ji ovládat na dálku ovladačem, nebo mobilní aplikací? I tohle je možné. Fantazii bude držet na uzdě pouze stav vaší peněženky.
Víte, že…?
Délka potrubí odtahové digestoře by neměla být delší než 3m? U delšího potrubí může hrozit, že digestoř nezvládne dostat svým výkonem výpary ven z budovy. Ty se potom budou vracet zpět do místnosti přes filtry, které nebývají uzpůsobeny recirkulaci.
Otázky a odpovědi
Je uhlíkový filtr nutností?
Jak zjistit potřebný výkon?
Různé typy produktů porovnejte zde.